24 Haziran 2013 Pazartesi

B'twin Rockrider 5.1 alacak arkadaş! Bu yazıyı oku!


Merhaba,

Bu yazıyı, adı Rockrider 5.1 -ya da şimdiki adıyla Rockrider 340 C1- ile geçirdiğim 3 ayın sonunda yazıyorum. Bu süre zarfında onunla uzun yol da yaptım, ona yük de yükledim, ayrıca parçalarının çoğunu söktüm, tarttım (bu çok merak ettiğim bir konuydu).

Öncelikle bir kontrol edin bakalım, almayı düşündüğünüz bisiklet aşağıdaki linkte gördüğünüz mü?

Eğer bu ise, okumaya devam edin.

Nereden başlayayım?


Öncelikle bu bisikleti alış sebebimi söyleyeyim: Kadro. Kadrosunun rengi, geometrisi, işçiliği, boyası yani kalitesi beni bu bisikleti almaya itti. Diğer parçalar -farketmişsinizdir- düşük seviyeli parçalar. Onları da zamanla araştırıp istediğim kalitede parçalarla değiştirir, istediğim gibi hafifletirim diye görmezden geldim. Zaten temel seviyede iş görüyorlar. Şimdi tek tek parçalardan bahsedeyim:
1.Kadro

Geometrisi, kaynak işçiliği, görüntüsü, boyası... Zaten yukarıda da bahsettim.

1.1.Ağırlık

Aynakolu ve orta yatağı sökmediğim için onun tam ağırlığını bilemiyorum.

1.2.Malzeme

Güçlendirilmiş 6061 T4T6 aluminyum denmiş sitede, ayrıca çok da hafifmiş, tartmadan güvenemem bu söze.

2.Gidon ve Gidon Boğazı

Bisiklette çelik gidon takılıydı. Söküp tarttığımda "Uyyy!" dedim. Gidon boğazı ve gidon 750 gramdı. Bursa'dan bir arkadaşın internette satışa koyduğu Ameoba marka gidon ve boğazla değiştirdim -ki ikisi vidalarıyla beraber 300 gram, aluminyum- bisiklet 450 gram hafifledi.

3.Elcikler

Eee, bisikleti orasından tutuyorsunuz, önemli parçalar tabii ki. Bisiklette lastik elcikler vardı (çifti 57 gr), ben 10 tl'ye aldığım sünger elciklerle (çifti 26 gr) değiştirdim. Sünger hem daha rahat, hem de gidonda kaymıyor, gayet sıkı.

4.Maşa

Bisiklette kilitlenemeyen maşa mevcut. Suntour marka, hassasiyeti ayarlanabiliyor. Ben ayarlamaya çalıştım ama o hassasiyet farkını farkedecek kadar hassas değilmişim ki bir şey değişmedi. Maşanın ağırlığı mı? 2368 gr.

5.Aynakol

Bisiklette çelik üzerine plastik kaplamalı aynakol mevcut. Geçen sanayiye gidip lokma aldım ama yanlış numara almışım, o sebepten daha sökemedim. Ama diğer bisikletimden hatırlıyorum, aluminyum aynakolla değiştirdiğimde (kollar aluminyum, dişliler çelik) en az 400 gram fark edecek.

6.Kaset

Ben hiçbir şeyi sökeceğim diye bu kadar terlemedim arkadaş! Sökemedim tabii. Ama söktüğüm an değiştireceğim, varsın daha ağır olsun yeni kaset! Seninle hesabım bitmedi pis yedili! (kendisi yedili ayrıca, tahminimce 500-600 gram arasında)

7.Ön Aktarıcı

Bu parçayı söküp tartmadım, Shimano Tourney, belki ileride değiştiririm.

8.Arka Aktarıcı

Arka aktarıcı Shimano SIS, ağırlığı mı? 324 gram. Bunu değiştirmeyi planlıyorum.

9.Fren ve Vites Kolları

Bu ikisini birlikte yazdım. Neden? Çünkü bunları yakın zamanda değiştirip tümleşik olanlarından takacağım. Vites kollarını tartmadım, fren kollarının ise çifti 167 gram.

10.Pedallar

Bildiğin plastik pedal. Rulmanlı değil, bilyalı.

11.Ön ve Arka Jantlar

1000 gramlık -her biri- bir ağırlığa sahipler. Arka biraz daha ağır olabilier. Hayın kaset bunu öğrenmeme 
engel oldu. Belki ileride daha dayanıklı bir çiftle değiştiririm. Şimdilik param yok.

Ekleme: Çift karlı jant çemberlerinden aldım. Eskiler ne zaman dağılırsa o zaman değiştireceğim.

12.Dış Lastik

Rubena marka, 1.95'lik bir çift semi-slick lastik takılı. Ama o kadar dandikler ki sorma! Haftasonu 40+40=80 kilometrelik yolda 3 kere patladılar, hem de asfalt yolda. Sırtında herhangi bir patlak önleyici sistem yok. Yanağı neyse sırtı da o. Her birinin ağırlığı 790 gram. Bunların yerine Schwalbe Comp CX alacağım, tanesi yaklaşık 50lira ve 100 gram daha hafifler.

Ekleme: Schwalbe Comp CX almadım. Üzerindeki Rubena lastikler patlamaya karşı aşırı dayanıksız. Sinir bozucu oluyor çoğu zaman. Decathlon'da satılan B'twin marka dağ bisikleti lastiklerini öneririm. Biraz ağırlar ama dayanıklılar.

13.İç Lastik

Yanlış okumadıysam üst limiti 1.60 olan bir iç lastik takılı. Zaten çok inceler, yol bisikleti lastiği için galiba kendileri. Tanesi 150 gr.

14.Vites Koruyucu

Çelik, 99 gram (vidasıyla).

15.Zincir

KMC marka, tartmadım.

16.Sele Borusu ve Sele Bağlantısı

Sele borusu ve seleye bağlandığı kısım çelik, haliyle çok ağırlar. Sele borusu 472 gram, bağlantısı ise 137 gram. Sele borusunun ölçüsü çok yaygın bir ölçü değil, 29,8 mm. Tabii ki sadece Decathlon'da bulabiliyoruz uygun sele borusunu. Bağlantı ve borunun bir arada olduğu B'twin marka ürün 272 gram ve 80 lira. Ben yakın zamanda alacağım.

Ekleme: Almadım. Onun yerine gidip 5.2 aldım. Her şeyi aluminyum.

17.Sele

318 gramlık, kısa sürüşlerde pek rahatsız etmeyen ama uzun turlara gelince can yakan bir sele. Tabii ki totomuzu düşünerek Brook's B17 STD model bir sele ile değiştireceğim. Param var, değiştiriyorum.

Ekleme: Değiştirdim. 

Tüm artı ve eksilerine rağmen güzel bir bisiklet. Ağırlığı en başta 14-15 kg arasındaydı. Tüm işlemlerden sonra 12,5 kilograma yaklaşacak galiba.

SONUÇ: Paranız varsa 5.2 yoksa 5.1

Sağlıcakla kalın.

9 yorum:

 1. Bu yazıyı bulduğuma çok sevindim. Harika bir kaynak hazırlamışsınız gerçekten, elinize sağlık. Rockrider 5.1 almadan önce okuyamadım ama olsun. Benim de aklımdan ikinci elden ucuza bir şeyler buldukça iyileştirmek vardı. Sırf bisikleti ve bisikletçiliği kavramak adına. Bu harika bir kaynak olacak benim için.

  Ayrıca bir adet de Triban 3 yol bisikletine sahip biri olarak B'Twin markasından epeyce memnun olduğumu eklemeliyim.

  YanıtlayınSil
 2. Teşekkür ederim yorumun için Cem, faydalı olduysa ne mutlu bana. Benim de ailemde -iki ağabeyim ve ben- bir Triban 3 (microshift aktarıcılı olanı), bir Rockrider 5.2, bir de benim 5.1'im var. B'twin, hem küçük ayrıntılarıyla (örneğin beyaz fren kablosu, komik ama bence çok hoş bir ayrıntı :) ), hem de bilinçli tasarımlarıyla (bilinçsizine bir örnek, Kron FD1000) benim gönlümü fethetti. Ayrıca Decathlon'un müşteri odaklı hizmet anlayışı da B'Twin'i seçmemde büyük etken. Decathlon reklamı gibi oldu ama, Sirkeci'deki bisikletçileri biraz tanıyınca bu karara vardım.
  Kendine ve bisikletine iyi bak :)

  YanıtlayınSil
 3. Merhabalar, uzun turlar için bu bisikleti düşünüyorum. Fiyatı gereği çok fazla bir şey beklemedğim ortada. 200+ km'ye dayanabilir mi? Aklımda Carraro Sportive 224 var ancak vites sistemi hariç ben bir fark göremedim. Sizce ne yapmalıyım bana bin liraya kadar tur bisikleti tavsiyeniz var mı?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Carraro Sportive 24'ün birçok kullanıcısı var. Bu konuda Bisikletforum'a girip bu bisiklete sahip üyelere mesaj yollayabilir, onların fikirlerini alabilirsiniz.
   Rockrider 5.1'i uzun süre kullandım. Bana herhangi bir sorun çıkarmadı. 500 kilometrelik turlarımda son derece yüklü şekilde kullandım. Üstündeki parçalar ucuz ve kolay bulunabiliyor. Yalnız kilitlenemeyen maşa gibi dezavantajları da var. Ayrıca birçok parçası çelik olduğu için biraz ağır bir bisiklet. Eğer dağ bisikletini tur bisikletine çevirmeyi gerçekten düşünüyorsanız size Rockrider 5.2'yi tavsiye ederim. Bir tur bisikletinde kesinlikle çift katlı jant olmalı bence.

   Yapmanız gereken, bir tur bisikletinde olması gerektiğini düşündüğünüz parçaların/özelliklerin (çift katlı jant, kilitlenebilir maşa, bagaj delikleri, fren sistemi, aktarıcılar gibi) listesini yapıp ihtiyaçlarınıza en uygun olanını seçmeniz. Bu, seçim aşamasında işinizi kolaylaştırır.

   Sil
  2. Slm. ben de 5.1 almayı düşünüyorum. max bütcem 500 tl. yukarıda verdiğinzi link'te bisiklet gözükmüyor. Burada inceledğiniz bisiklet tam olarak bu mudur bakar mısnız? http://www.decathlon.com.tr/rockrider-51-da-bisikleti-id_8231773.html

   Sil
  3. Evet, önceki bağlantı ölmüş, yenisiyle değiştirdim.

   Teşekkürler.

   Sil
 4. bendede rr 340 var size bişey sormak istiyorum tüm bu işlemlerden sonra totalde aşağı yukarı kaç lira masraf yaptınız

  YanıtlayınSil
 5. Merhaba.yazı oldukça güzel elinize sağlık.bende geçen ay bir arkadaşımdan aldım.sizinde dediğiniz gibi aluminyum kadrosu oldukça sağlan.üzerine slx aktarıcı ve deore aynakol taktım.arka göbek oldukça dandikti ve bunu xtr ile değiştirdim.geriye kaldı gidon ve maşa.tahminim 12 civarında bir kiloya iner.kadro boyu L yani 18.5 gibi birşeye tekabül ediyor.

  YanıtlayınSil
 6. merhaba sizce şimdi 700 tl ye bu özellikte tek katlı jant çemberine sahip kadro kulağı olmayan bi bisikleti almak mı mantıklı yoksa yaklaşık aynı donanımlara sahip corelli husky 1.0 (kadrosu gidonu gidon boğazı türkiye-eskişehir de üretilen yeni kurulmuş bisiklet markası)ımı almak mı mantıklı. ayrıca husky 1.0 internet fiyatı 664 tl (belki corelli bayisinde biraz daha indirim yapabilirler). benim kafamı karıştıran bu bisikletin kadro tasarımı çok iyi ama tek katlı jant çemberinin olması ve kadro kulağı olmaması.

  YanıtlayınSil