14 Ağustos 2013 Çarşamba

Tur bisikletçiliğinde fotoğraf: Dijital mi, polaroid mi?

Merhaba arkadaşlar,

Tur bisikletçiliğinde fotoğraf önemlidir. Her turumuzun kanıtıdır onlar. Peki bir turda çektiğiniz yüzlerce fotoğraf aynı derecede değerli midir?


Ben biraz eski kafalıyım. Gelişen teknolojiyi takip etmek beni çok yoruyor. Dokunmatik teknolojisi bile halen çok uzağımda.Bu noktada bir soru sorayım: Bir turda çektiğiniz fotoğraflara hiç dönüp bakıyor musunuz?

Bu soruyu ben kendime defalarca sordum, çünkü bir fotoğraf makinesine ihtiyacım vardı. Ve sonunda cevabı buldum: Fujifilm Instax 7sNeden? Çektiğim fotoğrafı anında çıkartıyor ve seyir defterime yapıştırıyorum. Fotoğraf kağıdı sınırlı olduğu için en değerli anı ya da en güzel manzarayı yakalamak zorundayım. Her fotoğrafa dönüp dönüp bakıyorum, çünkü en değerlileri onlar. Pekala dijital makine için aynı şeyler geçerli mi? Yıllar evvel yaptığım Konya-Beyşehir turumu örnek verebilirim. Çektiğimiz toplam fotoğraf 10 tane bile değildir ama dönüp bir kere bakmamışımdır.

Eğer siz de az ama öz fotoğraf istiyorsanız bir adet poloroid makine edinin. Ama diyorsanız ki "Ama ben facebook'ta fotoğraf paylaşacağım, bunula paylaşamam ki!", dijital makinelet tam sizlik. Şunu da söyleyeyim, 3-4 yıl evvel karşılaştığım bir Koreli turist, dünyayı Fujifilm Instax ile geziyordu.

Ben önerdim, kararınızı verin. Bu da internet sitesi:

http://instax.com.tr/

Sağlıcakla kalın.

2 yorum:

  1. Sayın Turcu Baba seyir defterinizi de buradan yayınlamanızı (el yazısıyla olan orijinal) talep ediyorum meraktayım nitekim...

    Ankara'daki derin bağlantı...

    YanıtlaSil