20 Ağustos 2013 Salı

Tur Bisikletçisi İçin Kitap Tavsiyeleri-1

Merhaba arkadaşlar

Bu yazıda belirteceğim kitaplar benim tur öncesinde/sırasında okuduğum kitaplardır. Uzatmadan başlayayım. Önce tura hazırlık esnasında okumak için:

1- The Essential Touring Cyclist

1994 yılında basılmış olan bu kitap daha disk frenlerden haberimiz yokken, çelik kadrolar her yanı sarmışken yazıldığından "temel tur bisikleti bilimlerine giriş" ders kitabı olarak görülebilir. Ben halen v fren, SIS vites, -çoğu zaman- çelik kadro kullandığım için severek okuyorum bu kitabı. Bende pdf formatındaki hali var, isteyenle seve seve paylaşırım ( ykarginoglu@gmail.com ). 180 sayfalık bu kitapta, tur öncesi, hazırlık, parça bilgisi, trafik kuralları gibi çok kıymetli bilgiler mevcut.

Ayrıca kitabın bir artısı da, İngilizce olması sebebiyle yurt dışına tur amaçlı gidecek arkadaşlar için teknik terimlerin yabancı dildeki karşılıklarını öğrenmemizi sağlaması. Edinin bu kitabı.
2- Macellan'ın İzinde - Mardek'in Seyir Defteri

Bu kitap... Bu kitap var ya bu kitap... Hakan Öge zaten Atlas dergisinden tanıdığımız, kafası kırıklar takımından, az sayıdaki yol göstericiden biri. Kitabın konusuna gelince... Hakan abimizin, Mardek isimli teknesiyle Macellan'ın rotasını izleyerek attığı dünya turunda tuttuğu günlük. Yolculuğa çıkışı, yaptığı hatalar, ilginç anılar, yolda karşılaştığı Sophie ve daha birçok konuda bilgi edinebileceğimiz bu kitabın ön sözünü şöyle bitiriyor Hakan Öge:

"Umarım bu kitap ufuklarınızı genişletmenize, hayallerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olur.

Hayal kurmak güzel şey..."

Ben bu kitabı turlarım sırasında okuyup bitirdim ve şu an bisikletle dünya turuna çıkmayı düşünüyorum. Bu kadarını söylesem yeterli olur herhalde.

3- Her Yere Uzak Topraklar

Kitabın yazarı, sosyolog Ömer Bozkurt. Güney yarım küredeki Fransa topraklarına (Kerguelen Adaları) bilimsel araştırma gemisi Marion Dufresne ile yaptığı geziyi hem mükemmel kalemi hem de sizi oradaymışçasına içine alan fotoğraflarıyla süsleyen Ömer Bozkurt, bana kalırsa muhteşem bir kitap çıkartmış ortaya. Kitabı kitapçılarda bulmak biraz zor, internet kitapçılarında ise kolaylıkla bulabilirsiniz.

Bu kitabı da tur esnasında okumanızı tavsiye ederim.

4- Güzel Sarı Tuna

Tuna nehri boyunca kayıkla yapılan bir yolculuk... Polisiye mi desem, gezi edebiyatı mı? Turunuzda yanınıza alın, turunuz daha güzel geçsin.

5- İnce Memed 1-2-3-4

Çadırınızı ıssız bir yere mi kurdunuz? Dağ başı, dar bir geçit, dere kenarı, ayı, domuz, kurt... O zaman İnce Memed'i açın, gecenizi daha da renklendirin. Kim bilir, belki de İnce Memed çıkar gelir de çadırınızın kapısını çalar :)

***

Sağlıcakla kalın, sağlıcakla ince.

1 yorum:

  1. […] yazımda -ki linki bu: http://simdiodegilde.wordpress.com/2013/08/20/tur-bisikletcisi-icin-kitap-tavsiyeleri/ - aklımdan geçen birkaç kitabı tavsiye etmiştim. Bu yazımda da o listeye eklemeler […]

    YanıtlaSil