15 Ağustos 2013 Perşembe

Uzun Bisiklet Turları İçin Çadır Önerisi: Quechua 2 Seconds

Merhaba arkadaşlar

Bu yazımda uzun turlarımda kullandığım çadır hakkındaki tecrübelerimi paylaşacağım. Yazımın konusu, başlıktan da anlaşılacağı gibi, Quechua 2 Seconds 1 kişilik çadır. İlgili link:

http://www.decathlon.com.tr/2-Seconds-1-Kisilik-Kolay-Kurulan-Cadir,PR-29377.html

Benim için en can sıkıcı kısımlardan biri çadır kurmak. Çubukları tek tek eklemek, uygun yerlerden geçirmek, çadırı üç boyutlu hale getirmek... Bunlar benim en az 20-30 dakikamı alıyor ki ben bu süreyi bisiklet sürerek, etrafı keşfederek ya da insanlarla konuşarak geçirmeyi tercih ederim. İşte bu çadır tam da bunun için üretilmiş. Kurmak ve toplamak toplamda beş dakikanızı almıyor. Üstelik fiyatı da -bana sorarsanız- çok uygun.Gelelim ölçülerine... Her ne kadar tek kişilik denmişse de iki kişiyi rahatlıkla içine alacak, rahatça uyutacak bir çadır. Ben ikinci kişi yerine heybemi ve diğer çamtalarımı içeri aldığımda, kalan alanda rahatça yemeğimi de yapabiliyorum. Şu fotoğraf da bunun kanıtı olsun:
Pekala bu çadırın bisiklet üzerindeki duruşu nasıl? Pratik bir şekilde yüklenebiliyor mu? Ben de bu soruların cevabını merak ediyordum. Sonuç mu? Eğer heybe tipi çanta kullanıyorsanız bu çadır tam sizlik. İyi ortalayarak yerleştirdiğinizde ve bagaj lastikleriyle iyice sıktığınızda sağa sola taşmıyor, düşmüyor, yamulmuyor.

Bisiklet üzerindeki hali de şöyle:
Forum sitelerinden birinde, bir arkadaş, "Almayın, ticari bir tuzak, bir işe yaramaz bu çadır!" demişti. Bu sözün turulacak bir yanı bile yok, gördüğüm en pratik çadır. Uzun turlarınızda sizi çadır kurma işkencesinden kurtaracak bir çadır. İndirime girse bir tane de yeşilinden alacağım :)

Sağlıcakla kalın.

11 yorum:

 1. Geçmiş yazılarınızdaki ve bu yazınızdaki fotoğrafları görüntüleyemiyorum.
  Yeni yazılarınızdaki fotoğraf görüntülebiliniyor.
  Özellikle bu yazınızdaki fotoğraf görüntülerini görmek isterim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Eski yazılardaki fotoğraflar, bu siteyi açmadan evvel kullandığım blog sayfasından otomatik aktarıldığı için, o blogu silince buradaki fotoğraflar da silindi. Blogu silerken bunu gözardı etmişim, hatırlattığınız için teşekkürler.

   Bu yazıdaki çadırın bisiklet üzerindeki hali için şu yazıdaki fotoğraflardan faydalanabilirsiniz:

   http://www.turcubaba.com/2014/02/uc-bisiklet-bir-kano-gemiyi-karadan.html

   Sil
  2. Yağmurlu havalarda nasıl performıns aldınız

   Sil
  3. Yağmurlu havalarda içeri kesinlikle su almıyor.

   Sil
 2. Merhaba ;

  Sizden bazı konularda bilgi almak istiyorum. Cevaplarsanız sevinirim.

  Bu çadırla ilgili güncel görüşleriniz nelerdir ?
  Kaybolan bir parçası oldu mu ? Uzun bir tura giderken yanımıza çadır için ek bir parça almalı mıyız ?
  Çadır içerisinde alt yüzey için kullandığınız mat nedir ? Decathlonda gördüklerim uygun ve yeterli mi acaba ? (http://www.decathlon.com.tr/sunger-mat-m100-id_5591048.html)

  Birde diğer yazıdaki resimlerde çağıdır siz kano üstünde taşıyorsunuz ? Ben iki kişilik olandan alacağım. Büyük geldi ama taşıması çokta zor olmaz diye düşünüyorum ?

  Teşekkürler,

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Sorularınıza cevap vermeye çalışayım.
   - Çadırın bir kendisi, bir de çivileri var. Kaybedecek adam akıllı parçası yok yani.
   - Çadırın çubuklarının kırılma ihtimaline karşı içinde bir adet tamir kiti var. Benimkinde sorun olmadığı için hala kullanmadım.
   - 20 liralık mat kullanıyorum, av malzemeleri satan yerlerde bulunanlardan. Linkini verdiğiniz matı da 2 turumda 4 gece kullandım. Bence yeterli. Zaten çadırı kurmadan evvel zemindeki rahatsız edebilecek çakılları da temizlemeniz gerekiyor.Yoksa hiçbir mat işe yaramaz.
   - Ben tek kişilik olanını kullanıyorum. Tek kişiliğin boyutu tam olarak 26" lastik boyutunda. 2 kişilik olanı bana çok büyük görünmüştü. 2 kişilik bisikletli turlarınız için Arpenaz 2'yi tavsiye ederim. Ama şunu da ekleyeyim, sadece uyumak için düşünüyorsanız, yani eşyaları çadıra almayacaksanız, tek kişilik 2 seconds yeterli olabilir.

   Sil
 3. Cevapların için teşekkür ederim.
  1,5 ay önce Rockrider 5.2 aldım. Bilinçli olmadan bir tavsiye üzerine aldım. Sonrasında da tur bisikletlerine çok merak sardım. Rockrider 5.2 'i elimden nasıl çıkartsam diye düşünürken, senin o giydirilmiş 5.2 'i gördüm :)
  Biraz kafam karıştı; bu bisiklete senin gibi yatırım yapmalımıyım ?..

  Yazılarının en beğendiğim kısmı, ürünlerle ilgili tarafsız bilgi kaynağı sağlıyor olması.

  Bir sonraki yazılarından birinde tur sırasında çok gerekli olan tamir-bakım aletlerinin neler olduğunu, hangi kalitede alınması gerektiğini ve onları neyle taşıdığını anlatmanı isterim :)))

  Teşekkürler,

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tekrar merhaba :)

   Kullanmadığım ürünler hakkında yorum yapmamaya, kullandıklarım hakkındaysa tarafsız olmaya özen gösteriyorum. Bu konuda ne kadar başarılı olduğumu bilmiyorum açıkçası.

   Soruna cevap vereyim şimdi. 5.2 hakkında yazdıklarımı biliyorsun. Bence satmaya uğraşma. Zaten zarar edersin. Kelebek gidon, iyi bir sele ve iyi bir çift lastikle kendi tur bisikletini oluşturabilirsin.

   Sil
 4. Hangi havalarda kullanılabilir bu çadır? Ya da kaç mevsimliktir sizce? Gece sıacklığı 5-10 derece civarında kullanılabilir mi?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Belki geç bir cevap olacak ama belki okursun, çadır soğuktan fazla korumaz, soğuktan koruyan şeyler mat, uyku tulumu ve giysilerdir. Özellikle uyku tulumu çok önemli. 4 mevsim çadırların öne çıkan özelliği rüzgara ve yağışa daha dayanıklı olmasıdır.

   Sil
 5. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından kaldırıldı.

  YanıtlayınSil