12 Eylül 2013 Perşembe

Tur Bisikletçisi İçin Kitap Tavsiyeleri-2

Merhaba arkadaşlar

İlk yazımda aklımdan geçen birkaç kitabı tavsiye etmiştim. Bu yazımda da o listeye eklemeler yapacağım.

Başlıyoruz, gelsin ilk kitap:

6- Anadolu Selçuklu Dönemi Kervansarayları

Öncelikle şu soruyu sormam lazım: Önünde bisikletimizle fotoğraf çektirdiğimiz tarihi yapılar hakkında ne biliyoruz?

Kendi adıma konuşayım, hiçbir şey. İşte bu kitap bu derdime çare oldu, bundan sonra da olacak. Kitap Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından basılmış. Kuşe kağıda basıldığı için çok ağır. 560 sayfa, sert kapaklı. Turda yanımıza almak istemeyeceğimiz türden bir kitap. Ama takip edeceğimiz rota üzerindeki hanları tanıtan kısımları fotokopiyle çoğaltıp bu problemi aşıyoruz.


7- Ancient Civilizations and Ruins of Turkey

Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal'ın yazmış olduğu bu kitapta çoğu Ege ve Akdeniz'de olmak üzere birçok antik kent tanıtılıyor. Bendeki 2002 baskısında renkli fotoğrafların da eklendiği bir kısım mevcut. Eğer İngilizce değil de Türkçe baskısını istiyorsanız o da internet satıcılarında mevcut.

8- Atlas Dergisi Keşif Kitaplığı


Sert kapaklı kitapçıklardan oluşan bu dizi, Atlas Dergisi'nin yanında okurlara hediye edilen kitapçıklardan oluşuyor. Ufak boyutları sayesinde turlarınızda yanınıza almanız için tasarlanmışlar sanki. Bir örnek vermek gerekirse, "Ordu Doğa ve Kültür Rotaları" isimli kitapçık bende öyle bir Ordu gezisi isteği uyandırdı ki ,ne yapsam da yolumu Ordu'ya düşürsem, diye düşünmeye başladım. Şimdi bendeki birkaç tanesinin kapaklarını görelim.

9- The Man Who Cycled The World

Bu da son kitabımız. Daha elime geçmedi, Gürkan Genç'in kitabını beklerken bununla vakit geçireceğiz.

Elbette üçüncü yazıyı dolduracak gözden kaçmış kitaplar vardır.

Sağlıcakla kalın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder