8 Ekim 2013 Salı

Bisikletle Kano Taşımak: Bir "Kendin Yap" Denemesi

Merhaba arkadaşlar,

Kano-kürek sezonu benim için daha başlamadan bitti, havalar soğudu. Elazığ gibi bir yarım adada kano sahibi olmak büyük bir keyif. Bu keyfi seneye çıkartacağım, hele bir havalar ısınsın da.

Kano-kayak iyi de, nasıl taşıyacaksın ki bunu? Cevap belli: Otomobilinle. Pekiyi de, ya otomobilim yoksa? O zaman ya sırtına alacak ve kilometrelerce yürüyeceksin, ya da kendi çözümünü geliştireceksin. Ben ikinci yolu seçtim tabii ki.Öncelikle şunun farkındayım: Bisikletle yük taşımak yasaktır. Bunu 2918 sayılı kanun söylüyor. Görelim:

"Madde 66Bisiklet,motorlu bisiklet ve motosiklet sürücülerine aşağıdaki kurallar uygulanır.

             a) Ayrı bisiklet yolu varsa, bisiklet ve motorlu bisikletlerin taşıt yolunda,

             Bisiklet, motorlu bisiklet ve motosikletlerin yayaların kullanmasına ayrılmış yerlerde,

             Bunlardan ikiden fazlasının taşıt yolunun bir şeridinde yanyana,

             Sürülmesi yasaktır.

             b) Bisiklet sürenlerin en az bir elleri, motorlu bisiklet sürenlerin manevra için işaret verme hali dışında iki elleri ve motosiklet sürenlerin devamlı iki eller ile taşıtlarını sürmeleri ve yönetmelikte belirtilen güvenlik şartlarına uymaları zorunludur.

             c) Bisiklet, motorlu bisiklet ve sepetsiz motosiklet sürücülerinin, sürücü arkasında yeterli bir oturma yeri olmadıkça başka kişileri bindirmeleri ve yönetmelikte belirtilen sınırdan fazla yük taşımaları yasaktır.

             Sürücü arkasında ayrı oturma yeri olan bisiklet, motorlu bisiklet ve sepetsiz motosikletlerle bir kişiden fazlası taşınamaz."

Bunu da belirttikten sonra malzemeleri ve maliyetlerini sayayım.

1- Profil boru (20*20mm ve 2mm kalınlık): 6 metresi 9 lira

2- Bağlantı elemanları: Ortaadan eklemli bağlantı, 8 lira. Bir adet karabina, 5 lira. Vidalı kelepçeler, yanesi 50 kuruş.

3- Lastik ve jantlar: İkişer çift, toplam 50 lira.

Ayrıca kaynak makinesi, demir testeresi, metre ve kaynak elektrodu da lazım. Bunları alıp kenara koymanızda yarar var, her türlü "kendin yap" projenizde kullanırsınız çünkü.

Maalesef yapım aşamasında fotoğraf çekmedim. Sonradan aklıma geldiğinde de projeyi -boya işlemi dışında- tamamlamıştım.

Şunu da ekleyeyim, bisiklete kano ile römorkun bindirdiği toplam düşey yük 13 kg. Yokuş çıkarken de arkası 40 kg yükle dolu aluşveriş bisikletimle zorlandığımdan daha az zorlandım.

Şimdi fotoğrafları paylaşayım:


İnternette araştırdığım kadarıyla Türkiye'de yapılan ilk kano taşıyıcılardan. Bu benim için mutlu edici olsa da "Do It Yourself" merakının Türk insanında bulunmadığını göstermesi açısından üzücü.

Sevgiyle kalın.

2 yorum:

  1. merhaba siteyi baya bir didikledim ama kano ne marka bulamadım bilgi verirseniz sevinirim kolay gelsin.

    YanıtlaSil
  2. slm hocam bende araştırma yapıyordum sizin yaptığınız sistemi yapmak için tamda istediğim bir tarzda olmuş eline sağlık bu arada bende Elazığlıyım ama Antalya da yaşıyorum Keban barajında çok balık tutmuşumdur tabi ben bunu denizde kullanacağım tabi balıkçı kanosu ile daha hiç bir şey almadım sadece araştırma yapıyorum kano hakkında tavsiyelerinide beklerim.

    YanıtlaSil