24 Ocak 2014 Cuma

Bir Haftasonu Turu: Elazığ - Çemişgezek

Merhaba arkadaşlar,

Bilir misiniz Çemişgezek'i? Nerededir? Kim yaşar orada? Nasıl bir yerdir?

Başlayalım.

Çemişgezek her ne kadar Tunceli'ye bağlı bir ilçe olsa da Elazığ'dan ulaşım daha kolaydır. Nüfusu -az sonra fotoğraflarda da göreceksiniz- 2700'dür. Kırk yılda bir ilçeyi ziyaret eden bisiklet topluluklarıyla bu sayı 5-10 kişi artar. Bir vadide yer alan Çemişgezek, Tağar çayına inşa edilmiş tarihi köprüsü ve in delikleriyle görülmeye değer sevimli bir ilçedir.

Şimdi teknik ayrıntılar:

Çıkış: Elazığ (1100 m)
Varış: Çemişgezek (1004 m)
Toplam uzunluk: 68 km
Maksimum yükseklik: 1179 m
Toplam tırmanış: 18 km (Elazığ'dan Çemişgezek'e)
Yol kalitesi: İyi
Emniyet şeridi: Çoğu yerde varElazığ'dan ulaşım kolay dedik, o zaman rotamızın yükseklik profilini de paylaşalım:


Rotamız Keban Baraj Gölü'nden geçtiği için feribotu kullanacaktık. Sonrasında yol inişli çıkışlıydı.

Sabah dokuzda Elazığ Öğretmenevi'nin önünde toplandık. Turun planlaması çok ani olduğu için az kişinin katılmasını umuyorduk ancak 9 kişilik bisikletli bir grup oluştuğunda yanıldığımızı anladık.

Çadırlar, uyku tulumları, yiyecek ve içecekler hazırdı. Tabii ki biz bisikletçiler de hazırdık. Yola çıkmaya hazırdık. Ancak daha zevkli bir tur için grubun bir arada yolculuk yapması gerekliydi. Bunu nasıl başaracaktık? Çok kişilik turlarda grubun toplu halde yolculuk etmesini sağlamak için telsiz gibi anlık iletişim araçları kullanmak hem sizi telefon masrafından kurtarıyor, hem de tek tuşla iletişim sağlayabildiğiniz için sürüş anında daha güvenli iletişim imkanı sağlıyor. Bunun için iki adet telsiz almıştık yanımıza. Böylece zevkli bir tura çıkmaya hazırdık.

Saat 10:00'da tekerler dönmeye başladı.

Elazığ'ın merkezinden yola çıktık ve Cipköy'den içeri girdik. Sonrasında iki kısa yokuş tırmanarak feribot iskelesine ulaştık. Şimdi feribottan toplu bir fotoğraf:


Saat başı hareket eden feribotu beklemeden binmek bizim için bir şanstı. Yirmi dakika süren yolculuktan sonra karşı kıyıdaydık. Ufak bir tepeyi de aştığımızda ilk tabelalarla karşılaştık.


Çemişgezek için sabırsızlanmaya başlamıştık. Ama öncesinde uzun bir yokuş daha tırmanmamız gerekti. Ee, tabii, her yokuşun bir de inişi var. Çok zevkli bir inişten sonra Çemişgezek tabelasının önünde poz vermeyi hak ettik:


Tabelanın önünde pozumuzu da verdikten sonra kamp yeri bulmamız gerekiyordu. Tağar çayının kıyısı bu iş için en ideal yerdi. Şimdi kamp yerimizden birkaç fotoğraf:
Dokuz kişi, üç çadırda konakladık. Çadırdaki kişi sayısı soldan sağa: 2, 3, 4.


Misafirler ve bizi dibinde misafir eden koca ev sahibi:


Son bir toplu fotoğraf, arkasından geri dönüş:


Elazığ'dan bisikletle yola çıkıp akşam saatlerinde Çemişgezek'e vardığımız bu tur iki gün sürdü. Dönüşte iki gruba ayrıldık. Birinci grup (genelde öğrencilerden oluşan grup) Kemaliye'ye doğru yola çıktı, gece 12:00'de Kemaliye'ye vardı. İkinci grup ise (yani çoğu çalışanlardan oluşan grup) akşam saatlerinde Elazığ'a vardı.

Unutmadan, www.cemisgezekliyiz.com internet sitesinde yer alan, bizden bahseden bir haber:


Link ölmüş değil mi? Bir zamanlar canlıydı.


Tekrar görüşmek üzere, hoşçakalın.

Son bir fotoğraf:

2 yorum:

  1. Dostum bu tür etkınlıklerden nasıl haberdar olabılırız ?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Elazığ merkezli etkinlikler Facebook üzerinden "Fırat Üniversitesi Bisiklet Topluluğu (FÜBİT)" sayfasından duyuruluyor. Gruba katılırsanız güncel etkinlik bilgilerini edinebilirsiniz. (Bu aralar havalar soğuk, bahar gelsin hele :) )

      Sil