21 Ocak 2014 Salı

Rakip kardeşler: Elazığ - Malatya

Merhaba arkadaşlar, Uzun zaman evvel sürdüğüm bir rota hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Öncelikle rota hakkında kısa bilgiler vereyim:
Çıkış: Elazığ (1100 m)
Varış: Malatya (944 m)
Toplam uzunluk: 102 km
Maksimum yükseklik: 1276 m
Toplam tırmanış: 31 km
Yol kalitesi: İyi
Emniyet şeridi: Var

Şimdi ise yükseklik profili:

Biraz rotanın özelliklerinden bahsedelim. Eğer Elazığ'dan yola çıkarsanız, ilk kilometreler sizi yormayacak bir eğime sahip. Kömürhan Köprüsü'ne yaklaştıkça acıkmaya başlarsanız, çok iyi bir fikrim var. Baraj gölüne doğru inerken sağ tarafınızda meşhur kavurmacıları göreceksiniz. Eğer bütçeniz müsaade ediyorsa bu eşsiz lezzetten mahrum bırakmayın kendinizi. Kavurmanızı yiyip kalktıktan sonra, rotanın ikinci kısmına başlayabilirsiniz.

(Fotoğraf: http://roadandtravel.wordpress.com/)

Şunu belirtmek gerek, kavurmadan sonra pedallayacağınız kısım biraz sıkıcı. Ancak Kömürhan Köprüsü'nde durup biraz fotoğraf çekerek bu rotadan güzel anılar saklamalısınız.

(Fotoğraf: http://roadandtravel.wordpress.com/)

Köprüyü geçip bir süre pedalladıktan sonra Kale ilçesinde bir çay molası verebilirsiniz. Hatta şansınız varsa çaycı çayların ücretini almayabilir.

(Fotoğraf: http://roadandtravel.wordpress.com/)

Burada belirtmek istediğim bir nokta var: Yol kenarında, açıkta satılan kurutulmuş kayısıların sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Yenilecekse yıkanıp yenilmesinde fayda var.

Artık yolun sonu yaklaşıyor. İnönü Üniversitesi Kampüsü size "Malatya'ya Hoşgeldiniz!" diyecek.

Malatya şehir merkezi kalabalık olacağı için dikkatli sürmekte fayda var. Ben ve arkadaşlarım doğrudan otobüs terminaline gittiğimiz için şehirde gezilmesi gereken yerler hakkında bilgi veremeyeceğim.

Sağlıcakla kalın.

Yusuf

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder