29 Haziran 2014 Pazar

Hem bedava, hem sınırsız: Solar panel incelemesi

Merhaba arkadaşlar,

Bu yazı, ne zamandır kafamda dolaşıyordu, kısmet bugüneymiş. Umarım solar paneller hakkında fikir verir.

Biliyorsunuz, yaz aylarında ülkemizin her bir yanı güneşten kavruluyor. Hepimiz asfaltın üzerindeki sakız gibi eriyoruz. Aramızdan bazı deliler de yaz demeden, güneş demeden gezmeye, turlamaya, keşfetmeye devam ediyor. Ama bazı sorunlar da bu delilerin kafasını kurcalıyor tabii:

-Telefonumun şarjı biterse ne yaparım?
-Gece fenerin pili biterse kurda kuşa yem olur muyum?
-Işın kılıcımın şarjı biterse halim duman!

Bu ve bunlar gibi birçok soru. Ee, o zaman ne yapmalıyız? Alkalin pillere çuvalla para dökmek seçeneklerden biri. Ancak şu da ortada ki en verimli ve çevreci yol bu değil. Bu tip pillerin çevreye etkileri konusunda şu bağlantı, size fikir verecektir:

http://tap.org.tr/pillerin_cevreye_etkileri_nelerdir_-90.html

Ne yapalım öyleyse? En verimli çözümlerden biri, taşınabilir güneş panelleri. Güneşli günlerde son derece verimli olan bu sistemler, satın alırken cebinizi biraz tırmalasa da, uzun vadede ne kadar mantıklı olduklarını kullandıkça görüyorsunuz.

Ben de taşınabilir güneş paneli kullananlardanım. Bu konuda Türkçe yazılmış hiçbir blog yazısı bulamadığımdan, yabancı forum ve bloglardan edindiğim bilgilerle aşağıdaki güneş panelini almaya karar verdim:


Türkiye'de bu tip ürünleri bulmak imkansıza yakın. Ya el kadar paneller var, ya da çok pahalı markalar (En son GoalZero'nun bir modeli D&R'da 500 liranın üzerindeydi.). O zaman bize de dealextreme.com'u ziyaret etmek düştü. Fotoğraftaki panele şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

http://www.dx.com/p/7w-folding-solar-panel-charger-for-mobile-phone-camera-more-camouflage-226170#.U7AalpR_u3s

Panelin özellikleri şöyle:
MarkaYok
ModelSC701
RenkYeşil
MalzemeSolar panel: PET tabakalı/ Kaplama: Su geçirmez PVC
Uyumlu cihazlarAkıllı telefonlar, MP4, MP3 çalarlar, tabletler
Maksimum akım1280 mA
Çıkış gücü5~5.5V / 800~1280mA
ÖzelliklerYüksek performanslı silisyum güneş panelleri, kolay kullanım,
Boyutlar19.0 cm x 10.5 cm x 2.7 cm
Paket içeriği1 x Solar panel charger
1 x USB cable
3 x Adapters (Micro USB + Mini USB + Nokia)
Benim deneyip şarj edebildiğim cihazlar şunlar:
-Sony mp3 çalar
-Nokia akılsız telefonlar
-Şarj edilebilir piller
-Samsung tablet
Bunun yanında kendi cep telefonum şarj olmuyor bu panelle. Iphone şarj edemedim, hiçbir arkadaşım bir güneş paneline Iphone takmaya ikna olmadı.

Güneş paneli ile pil şarj edebilmek için bir adet de USB pil şarj cihazına ihtiyacınız var. Onu da şu bağlantıdan edinebiliyorsunuz:


Bir çift de şarj edilebilir pil edindiğinizde kafanız ve cebiniz rahat ediyor uzun turlarınızda. Ve bunların toplam maliyeti yaklaşık 40 $. Ancak çevreyi daha az kirletmiş olmanın verdiği huzur, paha biçilemez!

***

Ekleme:

Güneş paneli her ne kadar kullanışlı olsa da pillerin/bataryaların ömrünü kısaltabilir. 12-13 Temmuz tarihlerinde yaptığım Hazar gölü kano turumda, AA pilleri güneş paneliyle şarj ettim. Ancak şarj edilmiş pillerin bitene kadar kullanıldığı sürenin neredeyse normal şarj aletiyle ideal sürede şarj edilmiş pillerin yarısı olduğunu eklemeliyim. 
Keyifli turlar dilerim hepinize.

Yusuf Kargınoğlu, 2014

1 yorum:

  1. Önce bi yorum yazdım yayınlamayadık şimdi direk konuya girim. Hocam güneş panelinin performansını dulurduğu bataryalara ver 220 kısa sure dokundur çek aynı şekilde kullanmaya devam. Ben rüzgar turibini düşünüyorum henüz tasarım aşamasında

    YanıtlaSil