24 Temmuz 2014 Perşembe

Güvenlik: Tek mi, Çift mi?

Motosikletçileri severim. Hele kaskıyla, yüklü motosikletleriyle, bisikletçilere selam vererek geçmeleri, onlara karşı bir hayranlık uyandırır bende. Niye selam verirler ki? Geç, git yanımdan. Ama öyle değil. Canavar gibi süren otomobil şoförleri gibi ortak düşmanlarımız olduğundan, ister istemez arada arkadaşlık bağları kuruluyor.
Bu yazı "ayıdan, domuzdan nasıl korunursunuz" demeyecek. Bu yazı insanlardan nasıl korunacağınızı da söylemeyecek. Çünkü bu yazıyı yazanın bu konularda bilgi verecek tecrübesi yok. Sadece bazı şeylere isyan eden, bazı şeyleri anlayamayan birinin yazısı olarak okursanız daha çok makbûle geçer.


Motosikletlilerden bahsetmiştim değil mi? İşte o karizmatik yoldaşlardan ikisinin, dün gece, Halfeti'de, terk edilmiş bir evde cansız bedenlerini buldular.Alında her tur planı, ne kadar dikkatle hazırlanmış olsa da, bilinmezliklerle örülüdür. Yolda, ömrünü sizin tekerinizi yarmaya adamış bir cam parçasından tutun da bir silaha sizin için yerleştirilmiş mermiye kadar... Bunlardan hangisi bir tur planında yer alır? Hem bunlar, bir yelkenliyi bekleyen mercan sığlıkları gibi haritalanmış da değildir ki!

Aslında içinizde taşıdığınız gezgin ruhu, sizin bazı tehlikeleri görmenizi engeller. Dağ yolundan giderken karşınıza bir ayının çıkmama ihtimali size daha çekici gelir ve belki de o ayı, o gün karşınıza çıkmaz. Şans! Artık o güzergahta hiçbir zaman ayı çıkmayacak karşınıza! 

Gerçi, ayının davranışlarından sizin ne yapmanız gerektiğini, ne yaparsanız onun sizi serbest bırakabileceğini kestirebilirsiniz. Pekâlâ insan için de aynı şey geçerli midir? Eli silahlı bir insana nasıl davranmak gerekir? Sadun Boro'nun eli silahlı korsanlara kafa tutması gibi, biz de mi kafa tutalım? Yoksa No Country for Old Men'in şu sahnesindeki gibi işi şansa mı bırakalım?


Şüphesiz ki iki motosikletlinin yazı veya turadan birini seçme şansı yoktu. Şimdi motosikletliler eminim ki harekete geçecek ve gereken tepkiyi göstereceklerdir. 

Ruhları şâd olsun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder