1 Temmuz 2014 Salı

Doğu'nun gizemi: Abi bu doğu süper ya!

Bu yazı çok yüzeysel, fazlasıyla subjektif, şiddet dolu olacak, ortalığı kan götürecek gibime geliyor. Bu yazıyı yarı karanlık odamdan, en iyi saklanabileceğim yerden yazıyorum. Rahatım yani.

Aslında her şey bisikletler için kaliteli lastiklerin üretilmesiyle başladı. Belki de daha önce başlamıştır, bundan emin değilim. Ne zaman başlamış olursa olsun, "Doğu'nun gizemi beni çekiyor abi yaa!" şımarıklığı bundan sonraya denk geliyor. Kilometrelerce pedal çevirip Hindistan'a varan turcuların, süslü hint kamyonlarının önünde fotoğraf  çektirmeleri bundan daha sonraya...

Doğu gizemli midir, değil midir bilmiyorum. İlgimi de çekmiyor açıkçası. Aklıma takılan, "doğu" diye inleyerek oraya pedal çevirenlerin, oranın tarihi, kültürü, yaşayış biçimi hakkında neler bildiği, neler bilmediği. Kimseyi sınava tabii tutacak değilim, bu ibneliği kendime yakıştıramam. Ama doğuya giden tuuring sayklistlerden birini kolundan kavrayıp -belki bir de çay ısmarlayıp- "Anlat hele yeğenim, ne bok var bu doğuda?" diyesim geliyor. Bir gün kısmet olur inşallah. 


Neden mi? Hala neden diye mi soruyorsunuz? Bak o zaman bir örnek vereyim. Vaktiniz varsa şu iki fırlama turistin gezi programını izleyin. Alın bak, ilki benden, beleş:

                                        

İzlediniz mi lan? Doğru söyleyin, izlediniz mi? Ne kadar yüzeysel değil mi bu ibneler? Bu adamları değil doğuya, Ay'a göndersen aynı. Değişmez bunlar. Eğlenceli, cıvık ve yüzeysel. Belki ıssız bir adaya düşsem bunları alırım yanıma. Açlıktan ölürüz ama mutlu ölürüz en azından.

Verdiğim örnek, ne demek istediğimi az-çok anlatmıştır. Doğu turlarının yazılarını okuduğumda -buna neredeyse dokunulmaz olan "Pedalımda 5 Ülke" de dahil- bir eksiklik hissediyorum. "Abi mistik yaa!" demekle olmuyor. Altını doldurmak gerekiyor azıcık da.

 "Daha iyisini sen yapsana lan düdük!"diyecek olursanız, benim hayallerimi "yapay" Hindistan turu süslemiyor. Evvela Doğu Anadolu'yu bitirmeliyim. Yıllarca televizyondan, gazetelerden yalan yanlış takip ettiğimiz, adını duyunca aklımıza ilk "terör" gelen, gidilmemiş, görülmemiş şehirler dururken, doğu hayali mi?

Peh!

***

Bunu yazan, bunu okudu:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder