16 Ağustos 2014 Cumartesi

Bir Çadır Önerisi Daha: Arpenaz 2

Uzun bisiklet turlarından evvel en çok düşünülen malzemelerden biri de şüphesiz ki çadırdır. Az yer kaplayacak, hafif olacak, kolay kurulacak, su geçirmeyecek... Emel Sayın gibi bir gelin arayan kaynanalara dönersiniz çadır ararken.

Benim favori çadırım Quechua 2 Seconds olmasına rağmen, ikinci bir çadır, hem farklı amaçlar için kenarda durmalıydı, hem de ihtiyacı olan arkadaşlarıma ara sıra hizmet etmeliydi. Bunun için tercihim, yine Decathlon ürünü olan Arpenaz 2'den yana oldu. 2 Seconds'tan az yer kaplaması ve silindirik şekilli paketi, onu kano ile yapacağım kamplı turlarda kullanmamı sağladı.
2 Seconds ile aynı ağırlıkta olan bu çadır, yağmur geçirmez dış katman, hava alabilen iç katman ve su geçirmeyen taban malzemesinden üretilmiş. Aşağıdaki videoda, çadırın kurulumunu izleyebilirsiniz.


Arpenaz 2, fiyatına göre çok iyi bir çadır. Ancak belirtmekte yarar var, Decathlon'un bir diğer fiyat/performans ürünü olan Quechua T2'nin polleri, Arpenaz 2'nin pollerinden daha kaliteliydi. 

İki kişilik olması dolayısıyla Arpenaz 2, çanta-heybelerinizi de içeri almanıza olanak sağlıyor.

Bir kano-bisiklet, bir de 25 günlük bisiklet turunda defalarca kurup toplamama rağmen, çadırın sorun çıkaran, kötülenecek bir yanını göremedim. Havalandırma filelerinin yetersiz olduğunu söylenebilir.İlerleyen zamanlarda bu yazıyı daha da detaylandıracağım.

Quechua Arpenaz 2

Fiyat: *****
Performans: *****
Kullanışlılık: ****

9 yorum:

 1. merhabalar küçük bir sorum olucak. Yeni başlıyan biri olarak bu çadırı almak istiyorum ama 2 kişi sığabilirmiyiz acaba bu çadıra bana dar geldi biraz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yanınıza çanta almayıp, sadece uyumak için kullanacaksanız rahatlıkla sığarsınız. Ben ikinci kişinin yerine heybelerimi almıştım.

   Sil
  2. Teşekkürler yazınız ve cevabınız için.

   Sil
 2. İnceleme için teşekkürler. Tur çantası incelemesi de olsa tadından yenmez :) Takipteyim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şu yazı fikir verebilir:
   http://www.turcubaba.com/2013/08/birisi-bagaj-m-dedi.html

   Sil
  2. Biraz fikir verdi teşekkür ederim. Ama incelemelerde biraz daha detaylı resimler olabilir. Hatta kısa videolar olsa da çok güzel olur.

   Sil
 3. Sıcaklık konusunda çok yorum var , yazın yaklaşık 15 günlük bir süreçte kullanacağım tek kişi kalıcam , çok problem olurmu

  YanıtlaSil
 4. Yani içi çok sıcak oluyor ve nem sorunu çok diyorlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Berk, ben bu çadırı uzun süredir kullanıyorum. Nem ile ilgili hiçbir sorun yaşamadım. Hatta ağustos ayı boyunca bu çadırı Türkiye'nin birçok yerinde arka arkaya kullandım. Zaten iki katmanlı olduğu için, eğer nem sorunu yaşıyorsan su geçirmez katmanı üste örtmezsin.

   Sil