11 Ağustos 2014 Pazartesi

Bisiklet Sayacı İncelemesi: B'twin Count 8 (Btwin 500)

Güncelleme: Bu sayaç artık B'twin 500 adıyla satılıyor.

https://www.decathlon.com.tr/count-8-kablosuz-bisiklet-sayac-id_8173018.html

***

Çoğu bisikletçi, -bunlara ben de dahilim- gün içinde veya günlerce süren uzun turlarda katettiği mesafeyi, bu mesafedeki ortalama hızını, ulaştığı maksimum hızı merak eder. Tabii ki bu verileri elde etmenin en kolay yolu, bisiklet sayaçları.

Bu yazıda Decathlon'un kendi markası olan B'twin'in Count 8 modelini inceleyeceğiz. Yaklaşık 2 senedir kullandığım bu sayaç, kablosuz; bu onun en önemli özelliği. Bunun dışında Count 8, çoğu sayaç gibi kare şekilli değil, boyuna dikdörtgen şekilli.
Ayrıca dış kılıfı da değiştirilebiliyor. Her ne kadar siyahve beyaz dışındaki renkleri Decathlon'un mağazalarında bulmak çok zor olsa da güzel bir özellik. Bunun yanında, ister gidona, ister gidon boğazına takılabilmesini sağlayan bağlantısı, tasarım olarak Count 8'i öne çıkarıyor.


Sayacın yetenekleri ise şunlar:
- Anlık hız
- Saat
- Sürüş süresi
- Toplam mesafe
- Tur mesafesi
- Ortalama hız
- Maksimum hız

Bu özellikler çoğu bisikletçi için yeterli. Ayrıca tasarımının çekici yanlarından da bahsettik. Şimdi ise sayacımızın dezavantajlarından bahsedelim.

- Sayacın gece sürüşleri için ekran aydınlatması bulunmuyor.

- Dikkatli kullanmazsanız, onu bağlantı aparatına tutturan plastik parça kolayca deforme olabiliyor. Bu da kendiliğinden yerinden çıkmasına sebep olabilir. Sayacınızın bir otomobil tarafından ezilmesini görmek acı verici olsa gerek!- Şimdi gelelim işin benim için en can sıkıcı yanına. Bir "uzun tur bisikletçisi" olarak bin kilometrenin üzerindeki sürüşlerimde, ortalama hız, benim için normalden daha önemli hâle geliyor. Bu değer, günlük gidebileceğim mesafelerde, yani nerede konaklayacağımı tahmin etmemde kullandığım önemli bir bilgi. Ancak gelin görün ki akıllı sayacımız Count 8, her 1000 kilometrede verileri -tur mesafenizi, sürüş sürenizi ve ortalama hızınızı- sıfırlıyor. Şöyle ki, İstanbul'dan yola çıktınız, 1000 kilometre sürüşle Nevşehir'e vardınız. 999. kilometreyi de doldurduğunuzda ortalama hızınız, tur mesafeniz ve sürüş süreniz sıfırdan başlıyor. O andan sonra gördüğünüz ortalama hız, İstanbul'dan itibaren yaptığınız değil, Nevşehir'den itibaren yaptığınız ortalama hız! Can sıkıcı!

Sonuç olarak, fiyat aralığındakidiğer sayaçlara göre daha hoş bir sayaç. Tavsiye ederiz.

Fiyat: ****
Performans: ****
Kullanışlılık: *****


5 yorum:

 1. Merhaba ben bu ürünü aldım fakat bir türlü kullanamıyorum yardımcı olur musunuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Behçet Bey,
   Ürünün kutusundan çıkan kullanım kılavuzu muhtemelen size yardımcı olacaktır.
   Saygılarımla.

   Sil
 2. merhaba bende bu sayacın yeni modeli var fakat ssağ sol tuş larının hiçbrir çalışmıyor

  YanıtlaSil
 3. Beyaz kılıfı ayrıyetenmi satın aldınız ve nereden aldınız

  YanıtlaSil