3 Ağustos 2014 Pazar

Uzun Bisiklet Turlarında Kamyon ve TIR: Tanım, Fark, Önlem

Bisiklet süren insanların dibinde korna çalan şoförlerden hep nefret ettim ben. Bir şoförün, bir parmağıyla, bir düğmeye basmasının, bir bisikletlinin bütün vücudunu korkudan titretmesi hiç adil gelmedi bana. Ben de baş parmağımı işaret ve orta parmaklarımın arasına yerleştirip elimi yumruk yaparak şoföre sallamak suretiyle şartları eşitlemeye çalıştım hep.

Tabii ki bir insanın başka bir insanı korkutmak için neden bu kadar adî bir yol seçtiğini de düşündüm arada. Sonunda hep "ibneliğine" yapıldığı kanaatine vardım. Evet evet, ibneliğine.

Hatta bazı şoförler bu ibneliği öylesine benimsemiş oluyorlar ki, araçlarındaki türlü kornalardan en şiddetlisini, en senfoniğini seçiyorlar. Amaç sizi daha yükseğe sıçratmak!Her şoför böyle değil bu arada. Sizi gördüğünde şerit değiştirip uzağınızdan geçen de var, selektör yapıp insan gibi selam veren de...

Bu yazıda, kamyon ve tır şoförlerinin arasındaki farkları açıklamaya çalışacağım. Umarım faydalı bir yazı olur.

Tanımlarla başlayalım:

Kamyoncu: Kamyonu ile uzun ve/veya kısa mesafelerde yük taşımacılığı ve/veya mazot kaçakçılığı yapan sürücü.

Tırcı: Çekiciye bağlanmış çeşitli boyutlardaki römorklar vasıtasıyla yük taşımacılığı yapan sürücü.

Şimdi detaylara inip bu meslek gruplarını sınıflandıralım mı?

1. Kamyoncu

1.1. Çalışma Sistemine Göre Kamyoncu

1.1.1. Bireysel Kamyoncu

Kendi aracıyla yük taşır. Kuralları kendi koyar; başına buyruktur yani. Kornasını dibinizde çalması, yakınınızdan geçmesi, belirgin davranışlarıdır. Motor sesinin farklı oluşu (genelde daha gürültülü), aragaz sesi, aşırı aksesuvarlı/ledli kupası, kendinizi onun her türlü davranışına hazırlamanıza imkân verir.


Yapacağı her türlü kuralsızlığın temel sebepleri, bağımsız oluşu ve kısa mesafelerde yük taşımasından dolayı az bisikletçi görmesi olabilir.

1.1.2. Kurumsal Kamyoncu

Uymak zorunda olduğu şirket kuralları vardır. Kafasına göre hareket etmesi, kendisinden çok şirketine zarar vereceğinden, hata yapmaktan kaçınır. En güzel örnekleri yakıt tankerleri ve BİM kamyonlarıdır.

1.2. Taşıma Mesafesine Göre Kamyoncu

1.2.1. Kısa Mesafe Kamyoncusu

Kısa mesafelerde taşımacılık yapması, yollarda az sayıda bisikletçi görmesine sebep olur. Bisikletçi gördüğünde korna çalması, aragaz şovu yapması, dikkat edilmesi gereken hareketleridir. Hafriyat kamyonları, bu gruba verilebilecek en ideal örnektir.

1.2.2. Uzun Mesafe Kamyoncusu

Yollarda daha çok ve daha farklı şeylere tanık olduğundan, çoğu zaman bisiklet turcusuna tepki vermez. Nadir olarak tehlikeli davranır. Kısa mesafe kamyoncusundan görsel olarak ayırt edilmesi zor olabilir.

2. Tırcı

Kamyoncuya göre daha az tehlikelidir.

2.1. Çalışma Sistemine Göre Tırcı

Kurumsal tırcılar tek tip hareket ederler. Örneğin, Şişecam tırlarından oluşan bir konvoyda, hiçbir şoförün başına buyruk davrandığını göremezsiniz. Bireysel tırcılar ise, nadir olarak korna çalmak gibi gereksiz davranışlarda bulunur. Kurumsal tırcıları aksesuvarsız kupalarından tanıyabilirsiniz.2.2. Taşıma Mesafesine Göre Tırcı

2.2.1. Kısa Mesafe Tırcısı

Belli bir hat üzerinde hammadde ve ürün taşımacılığı yapan bu tırcılar, "tırcı" başlığı altındaki en tehlikeli gruptur. Hep aynı rıta üzerinde sürmenin sıkıcılığı, en ufak ilginçliğe en abarttılı tepkileri vermelerine sebep olur. Hafriyat taşıyanlar örnek olarak verilebilir.

2.2.2. Uzun Mesafe Tırcısı

En tehlikesiz tırcı grubudur. Yaptıkları uzun mesafeler boyunca ilginç birçok şey gördüklerinden, bir bisiklet turcusu onlar için sıradan bir insandır. Örneğin, Bulgaristan plakalı bir tırın dibinizde korna çaldığını görme ihtimaliniz, Elazığ'ın merkezinde Milli Piyango bileti satarken sıkma portakal suyu içen bir gergedan görme ihtimalinizden daha düşüktür.

***

Bu yazıda, sizlere kamyoncu ile tırcıları nasıl tanıyabileceğinizi açıklamaya çalıştım. Tavuk kimyonsuz, yollar kamyonsuz olmaz. Siz önleminizi alın.

4 yorum:

 1. Tavuk kimyonsuz olmaz ha... :) Koparttın beni Gökhan... :)

  YanıtlaSil
 2. hocam ciddiye alıp, sitenize girip okuyoruz. Bu şekilde sokak dili kullanmanız itici oluyor. Daha nezih yazın bence.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Eleştiriniz için çok teşekkür ederim.
   Yazıyı, yorumunuzdan sonra tekrar okudum. "Sokak dili" yalnızca ilk paragraflarda geçiyor. Açıkçası kullandığım dil benim de hoşuma gitmedi. İki sene evvelki mizah anlayışımı beğenmedim. Daha eskiye gitsem kim bilir neler çıkacak.
   Şu da var ki, "Bir grup bisikletçinin İnternet günlüğü" olan bu sitede yazılan yazılarda -çok büyük bir hata olmadığı sürece- değişiklik yapmayı da doğru bulmuyorum. Ya tamamen silmem ya da olduğu gibi bırakmam gerekiyor; ben ikinci seçeneği tercih ediyorum.

   Sil
  2. Başkalarının sahalarında söz söyleyebilmek için onların uslübunu kullanmanız şart değildir. "Yahu bu işin jargonu budur." gibi ifadeler bazen her girdiği kabın şeklini alan, benim gibi istikrarsızların kaçamak ifadeleri olabilmektedir-yanlış anlamayın siz böyle dediğiniz için değil, bu bir giriştir, lütfen devamını okuyun. Yusuf Bey, blogunuzu beğenme sebeplerimden biri bisiklet alemine girip birtakım değerleri unutmadan, o değerlerle bu sahayı okuyup yaşamaya çalışan bir profil oluşturmanızdır gözümde. O nedenle bu yazıyı, küçük değişikler yaparak yeniden yayınlamak gibi üçüncü bir seçeneğin varlığını kabul etmeye davet ediyorum sizi. Bunu yapma sebebiniz benim beğenimi kaybetmemek değil elbette... Sadece insanlara en başta söylediğim cümlenin uygulanabilirliğini bir iyice kanıtlamanız... Kimlik kaybına mani olmanız... (Yine de seçim sizin, burası sizin blogunuz)

   Sil