5 Eylül 2014 Cuma

Bir film tavsiyesi-1: The Truman Show

"Aaa, bu da nereden çıktı? Tur bisikleti diye başladı, deniz kayağına yatay geçiş yaptı, şimdi film öneriyor!" derseniz üzülürüm. Çünkü bu film ne bir Recep İvedik gereksizliğinde, ne de Avatar yapmacıklığında. Hatta duruma göre Into the Wild'ı bile sollayabilir.


***

Bu filmi ilk izlediğimde bisiklet turlarıma başlamış mıydım? Hatırlamıyorum. Tek hatırladığım, bir an durup "Lan, sahiden, yapmamız gereken tek şey, sadece çalışıp para kazanmak, evden işe, işten eve geçip giden bir hayatı yaşamak mı?" diye düşündüğüm. İşte filmin bütün numarası bu!

Gelelim filmin hikayesine... Truman Burbank, şirin bir kasabada yaşamaktadır. Sıradan bir işi, düzenli bir hayatı vardır. Her sabah kalkar, işine gider, işinden gelir. Görünüşte her şey yolundadır. Ancak Truman, bir şeyin farkında değildir: Yaşadığı hayat, tamamen sahtedir! Doğumundan beri, binlerce kamerayla donatılmış bir film setinde, milyonlarca insanın izlediği bir reality-show'un baş kahramanıdır.Tabii ki Truman, gün geçtikçe bir şeylerin garipleştiğini fark eder. Her şey belli bir aralıkla tekrar etmekte, yıllar evvel ölen babası günün birinde karşısına çıkmakta, ailesi garip davranışlarda bulunmaktadır.


Okuldayken öğretmenlerinin "Keşfedilecek bir yer kalmadı ki Truman!" diyerek engellediği merakı, çocukken babasını kaybettiği bir fırtınadan beri yaşadığı su korkusu onu durduramamaktadır. Ve Truman, günün birinde ortadan kaybolur.

Ben filmi anlatmayı burada keseyim. İzlemediyseniz 100 dakikanızı ayırın ve bu filmin tadını çıkarın.

***

Filmi izlediniz. Şimdi kendinize şu soruları sorabilirsiniz:

- Gerçekten istediğiniz hayatı mı yaşıyorsunuz? (Ne kadar yaratıcı bir soru!)
- İçinizde bir gezgin ruhu, gezip görme, keşfetme arzusu var mı?
- Dünya üzerinde "Görmeden ölmemeliyim!" diye düşündüğünüz bir yer var mı?
- Eşiniz sizinle tartışırken birden eline kahve kavanozunu alıp "Bu kahve şöyle güzeldir, böyle süperdir." diye reklamvarî konuşmalar yapıyor mu?

Şimdi, hafta sonunuzda uygun bir aralık bulun ve bu filmi izleyin. Unutmayın, ayak basmadığınız yer daha keşfedilmemiştir!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder