19 Eylül 2014 Cuma

Birazcık da Çeviri: Tur Bisikletçiliği mi, kano turculuğu mu?


Çeviri: Yusuf Kargınoğlu

Geçtiğimiz yaz iki farklı macera yaşadım.

Bunlardan ilki Ontario Gölü kıyısında yaptığım bir bisiklet turu, ikincisi ise Algonquin Bölge Parkı'nın güney kesiminde altı günlük bir kano gezisiydi. İkisi de son derece etkileyiciydi. Şu an düşündüğümde, ikisini rahatlıkla kıyaslayabilirim.

İki tur da temel olarak kamp malzemesi ve diğer ihtiyaçların taşınması noktasında birbirine benziyor. Ancak aralarında bu yazıda bahsedeceğim birçok fark da bulunuyor.*

Bisiklet sürerken, büyük oranda bacaklarınızı kullanırsınız. Kanoda ise bacaklarınıza, kürek çekeceğiniz göle/akarsuya eşyalarınızı ve kanonuzu taşırken iş düşer. Kürek çekerken de vücudunuzun üst kısmını kullanırsınız.

Kano gezimizi, günlük ortalama 5 kilometre ekipmanları taşımak ve 20 kilometre kürek çekmek olarak planlamıştık. Bisiklet turum ise günlük 120 kilometreden fazla yol kat etmekten oluşuyordu.
Bisiklet sürerken her gün, eksik ihtiyaçlarımı ve yiyecek stoğumu tamamlama, arkadaşlarımla telefon görüşmesi yapma, müze gibi tarihî yerleri gezme imkânım olmuştu. Kano gezimde ise alışveriş yapabileceğim bir yer bulamamıştım. Ayrıca genellikle telefonun çekmediği uzak ve ıssız yerlerde kürek çekmiştik.**

Kano gezisi, bana farklı bir bakış açısı da sağladı; kano, çok büyük miktarda yükü neredeyse hiç efor sarf etmeden taşımamı sağlıyordu. Ancak sıradaki göle/akarsuya geçmek için neredeyse bir insan ağırlığındaki yükü sırtlanmam gerekiyordu!

Bisiklet turunda ise kafa rüzgarı, öyle bir hale gelir ki, yükünüzün bir kısmını kargoyla eve yollayacak kadar canınızdan bezersiniz. 

Yaptığım iki tur da bana hem eğlence, hem kendimi tanıma fırsatı, hem de fiziksel gelişim sağladı.

Şimdi gelelim hangi turun daha iyi olduğuna...

Bence ikisi de birbirinden güzeldi. Aslında bu, elma ile portakalı kıyaslamak gibi. İkisinin de kendine göre güzel ve diğerinin sahip olmadığı yönleri var. 

Eğer ormanda sessiz ve sakince vakit geçirmek isteseydim, tercihim kanodan yana olurdu. Eğer dünyayı gezmek, her gün uzun mesafeler kat etmek, birçok insanla tanışmak isteseydim, bu sefer tercihim bisiklet olurdu. Günün sonunda, ikisinde de aradığınız eğlenceyi ve huzuru bulursunuz.

Bisiklet turunuza hazırlanma sürecinizde, çoğunlukla aynı malzemeleri ve paketleme yöntemlerini kullanacağınız bir kano turu, son derece yardımcı olacaktır. Kano turu öncesindeki "göl kenarına ekipman taşıma" evresi, hem rahatça taşıyabileceğiniz yük miktarını belirlemenizde, hem de bacaklarınızı çalıştırmanızda faydalı olabilir. Bunun yanında kürek çekmek kollarınızı da geliştirecektir. Ama her şeyden öte, ormanın sessizliğinde birkaç gün geçirmek, gürültülü medeniyete döndüğünüzde, size bir sonraki turunuza kadar gerekli olacak enerjiyi sağlayacaktır.* Burada "self-supported touring" terimi geçiyor. Türkçenin yetersiz kaldığı anlardan biri. Ben buna "eşek-gibi-taşırım-kral-gibi-yaşarım turculuğu" diyorum.

** Telefonun çekmediği yerden ziyade, zamanın şartlarında ankesörlü telefonun bulunmadığı yerler demek daha doğru olacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder