30 Eylül 2014 Salı

Vazgeçilemeyen Bir Bisikletçi Şımarıklığı: Duyarlılık, farkındalık, aktivizm, gereksiz işler

Lan! Bu ne yapay bir duyarlılık, bu nasıl bir bugünkimeçatayımcılık, bu nasıl bir hakkımıarıyorumağzınızasıçıyorumculuk.

Sen sürme ablacım. Sen bisiklet sürme. Sen bisikleti yanlış anlamışsın çünkü. Çünkü senin amacın bisiklet sürüp rüzgârı kulaklarında hissetmek değil. Senin amacın günün stresini bisiklet üzerinde atmak da değil. Senin amacın yapay bir hak arayışı, bağırarak haklı olma çabası, biraz haklıyken bariz hatalı olmak, senin amacın türlü ibnelik. Senin amacın bisiklet sürmek değil anlayacağın. Sen her gergin ortamda birilerine lâf sokan kadınsın, tanıyorum seni. Her yerdesin çünkü. Sevimsizsin. Otobüste sana yer vermeyen çocuğu azarlayan da sensin. Uçak inecek kadar geniş yerde, tek eğlencesi hafta sonu deniz gören bir yerde oturup çayını demleyip mangalını yakmak olan insanların birazcık huzuruna da el koymak. Çünkü sen bisikletlisin ablacım. Haklısın yani. İnsan şikâyet etmeyi sever çünkü. Şikâyet ederken birilerini itin götüne sokmaya bayılır. İşte o denizin kenarında biraz huzur arayan insanları da mutsuz ettin. Bisiklet yolunun hayal olduğunu, milletin orada yürümekten vazgeçmeyeceğini anlayamadın. Anlayamayacaksın da.


Bisikleti bile insanları aşağılayıcı! (Şaka lan, ciddiye almayın!)
Neyse ablacım. Sen uzaklarda haklı haklı sür bisikletini. Ama gün gelir de bisiklet üzerindeyken araba çarpar da ölürsem sen beni böyle duyarlılıklarına, farkındalıklarına alet etme tamam mı? Sana malzeme olmak istemiyorum ben çünkü.
He, bu duyargalı farkındalıklı ablanın yanındaki kameralı gerizekâlı, seni de boş geçmeyeceğim. "Paylaşmak zorundayım feysbuktaki grubumda taam mıa?" demeden önce çevreni, arkadaş grubunu bir gözden geçir.

Sonuçta, sürdüğünüz bisiklete koyim.

(Bu arada videoyu sonuna kadar izleyemedim. Çünkü videonun başında amacın sorun çıkarmak olduğu belli. Bir yerden sonra bir taraf diğerine gerekli malzemeyi vermiştir. Olacağı bu.)

(Bu arada videonun başlığındaki "Yeni Türkiye" kısmı, ezelden beridir sahil yolunda -ve aslında piknik için uygun olmayan yerlerde- piknik yapan insanların, belli bir partinin uygulamaları sonucunda ortaya çıktığını ima ediyor. O parti ortalıkta yokken, Sarayburnu'nda bu şekilde piknik yapan aileler vardı. Her şeye muhalif insanlar, aslında bisiklete de siyaseti katmakta oldukça başarılılar.)

(Bir de Gökmen Barikan faktörü var. O apayrı bir yazı konusu.)

12 yorum:

 1. Abovvv :) Ben yazacaktım bu yazıyı ve kaç gündür düşünüyordum ne yazsam da yanlış anlaşılmasam falan diye ki yazını gördüm...Bu nedir arkadaş? :) Çok iyi! Tercüman olmuşsun düşüncelerime...

  YanıtlaSil
 2. yazınızı hayratler içinde okudum, bu üslupla yazan biri bisikleti nasıl anlamış acaba merak ettim doğrusu,bence asıl siz bisikleti bırakın hele turlara hiç çıkmayın çünkü sizin kafanız başka turlarda geziniyor
  bisiklet yoluna kilim serip işgal edenlere hiç sesini çıkarma onları uyaranlara ağzına geleni söyle
  sizin kafa gerçekten uçmuş, çıktığınız yurlardan birinde unutmuşsunuz kafayı
  bu yazınızla asıl insanları ayıran bölen, sınıflandıran sizsiniz ama bunun farkında bile değilsiniz
  burada mesele insanları yargılamak değil yapılan hataları yargılamak
  bu yolu uzun saçlı gitar çalan insanlar da işgal etse onlarınki de yanlış, ama sizin kafa kutuplarda

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında hepimizin yaptığı insanları ayrıştırmak ya da kendini bir gruptan ayrı tutmak. Biz buna daha kibarca "tarafını belli etmek" diyelim. Ben tarafımı belli ettim işte.

   Sil
 3. bence gayet kibar bir giriş yapılmış. sizin şahıslarla kişisel husumetiniz olaya objektif bakmanızı engelliyor sanırım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "Çarpışacağız, her yer kan olacak sonra Gaye Hanım."

   Kibarca değil. Ayrıca Gökmen Barikan gibileri sevmem. Bir de bisiklet yollarının gereksiz olduğunu düşünüyorum. Bu durumda tarafsız olamam.

   Sil
  2. bisklet yoluna gerksiz diyen bir biskletli, diyecegim ama siz biskletci fialn deglsiniz ahkam kesmeyin! hangi çagda yaşyoruz? akıllı teleri elştryorsunuz ama pc kulanyorsunuz bu ne çelişki, cahilligin bu kadarın pes gidin köyunuze koyun otlatın

   Sil
  3. Ahahah yahu ne güldüm sabah sabah :) Yorumunuz için teşekkürler, otlaktan selamlar :D

   Sil
  4. Aha cahilliği koyun otlatan çobana bağlayan bir beyin fukarası daha :)

   Meradan selamlar ;)

   Sil
 4. Çirkin olmuş. Ablanın yaptığı da, bu yazı da çok çirkin olmuş...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, yazıda düzeltmem gereken yerler var. Ancak düşüncelerimi en iyi yansıtabildiğim hâli bu.

   Sil
 5. Ulan bunu ankaradaki piknikcilere yapsalar yeminle oracıkta delik deşik ederler adamı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kimse kimseye yapmasın bunu gardaşım. Kimse kimseyi üstü kapalı tehdit etmesin mesela, ya da "Git kime şikâyet ediyosan et!" diye kafa da tutmasın kimse. Mangalını yapan da, bisikletini süren de mutlu olsun.

   Sil