23 Kasım 2014 Pazar

Güzel Abilere Methiye-2: Volkan abi ile deniz kayağı ve ötesi

Otelin önündeyim. Telefonumu cebimden çıkarıyorum. Aramakla aramamak arasındayım.

Önceden "keşke tanışabilsem" dediğiniz insanlarla yüz yüze gelmek ne zormuş. Öyle bir gerilim, öyle bir ayakların-geri-geri-gitmesi...

Ne desem acaba? Volkan Bey? Yok yahu, çok resmî olur. Volkan abi? Çabucak samimiyet. Kaşla göz arasında cebime girmiş olan telefonumu çıkarıyorum. S, ş, t, u, ü... V'ye geliyorum. Kaçış yok. Arıyorum. Çalıyor. Üçüncü çalışta "Açmayacak galiba." diyorum. Derken telefonu açıyor, ben söze başlamadan bütün gerginliğimi alan o sözleri sıralıyor:

-Vay, turcubaba! Geldin mi?

Böyle oldu Volkan abiyle gerçek anlamda tanışmamız. Daha evvelden onu şu fotoğrafıyla zihnime kazımıştım:


Altı üstü bir fotoğraf, değil mi?

Değil işte. Bu fotoğraf, öyle bir fotoğraf değil. Yıllar evvel, üniversitede okurken bakıp bakıp hayaller kurduğum fotoğraf bu çünkü. Turuncu bir T3, aynı renkte bir deniz kayağı (o zamanlar bir tane kayak var sanıyordum, dikkatli bakınca üç tane olduğu anlaşılıyor). Hele hele minibüse yaslanmış o adam... Kaç kere onun yerine koydum kendimi, hatırlamıyorum.

Yıllar geçti, yollarımız Elazığ'da kesişti. Yılların hayali, ete kemiğe bürünmüştü. Ve büyük bir korkumu da yenmiştim sayesinde: Tanışmak istediğiniz kişinin, beklediğinizin aksine ukala, kendini beğenmiş biri olması korkusu! (Nasıl cümle lan bu? Burada Volkan abi alçakgönüllü biridir demeye çalıştım.)

Kayakçılar bir arada (Bilgin Vatansever solda, Volkan abi sağda)
Keban'da
Üç günü beraber geçirdik Volkan abiyle. Üç günde neler öğrenmedim ki? Deniz kayağından kitap basımına... Konuştuk da konuştuk. Ya da, ben sordum, Volkan abi anlattı. Bildiğini esirgeyen veya onu bir şekilde saklayıp paraya çevirmek isteyen insanları gördükçe, Volkan abiye duyduğum sevgiyi, saygıyı nasıl anlatayım? (Nasıl anlatayım la, en iyisi girin www.volkankaya.com.tr 'ye, hissedin hissettiklerimi!)

Üç gün geçti, Volkan abi Gaziantep'e geçti, ben Elazığ'da kaldım. Anlattıkları bir bir aklımda. Deniz kayağı hakkında öğrendiklerim bir yana, şunları aklıma kazıdı kendisi:
- Biliyorsan paylaş!
- Hayallerinden vazgeçme!
- Kürek çek!

İşte Volkan abiyle tanışma hikayem budur. Saygılarımı sunarım efem.

* Deniz kayağı hakkında ayrıntılı bilgi için:
    www.kanoakademi.com
    www.volkankaya.com.tr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder