27 Kasım 2014 Perşembe

Kazalar: Bisiklet Sürücüsü Hataları

Başımıza gelen, irili ufaklı her olumsuz vaka kaza olarak yorumlanabilir. Buna manevi bir anlam yüklersek kader diyebiliriz. Fakat herhangi bir tedbir almayıp, hiç bir uyarıya kulak asmıyorsak bunun adı ne kaza ne de kader olur. Bu bir ; hatadır
!

Bu zamana kadar iki ufak düşüş dışında büyük bir kaza yaşamadım. Bunlar; tramvay rayları  üzerinde fren yapmaktan ve SPD kullandığımı unutmaktan kaynaklanan hatalardı. Her iki olayda da epey eğlenmiştik. Fakat şahit olduğum iki farklı kazada durum bu kadar eğlenceli değildi. Şimdi bu kazalar ile "geliyorum" dediği olayları inceleyelim.
1. Yakın Takip

Eğer bir kaç kişilik bir turda iseniz sürücüler arasındaki mesafeyi açık tutmak herkes için en güvenli tercih olacaktır.  Bunun için bir standart koymayı mantıklı bulmuyorum. Bisikletini tanıyan birisi, kendi fren mesafesinin bilincinde olacaktır.  Mesafe açık tutulmadığı takdirde öndeki arkadaşınızı dürtmeniz an meselesidir. 

2. Engebe ve Çukurlara Dikkatsiz Giriş 

Yolculuk esnasında yüksek hızlara çıkmanız etrafı gözlemlemenizi daha da güçleştirecektir. Bu tip durumlarda fazlasıyla dikkatli olmak ve yola odaklanmak gerekir. Çünkü her an karşınıza bir tümsek ya da çukur çıkabilir. Bir çukura sert girmenin ne gibi bir kazaya sebebiyet verebileceğini merak ettiyseniz; çatlak bir kemik, sıyrılmış bir kaç uzuv merakınızı giderecektir. Bu örnek, şahit olduğum ilk kazanın eseridir. 

3. Hız Kesmeden Viraj Almak/Almaya Çalışmak

Bu mesele de dikkat  edilmesi gereken ciddi meselelerdendir. Virajı alamadığınız takdirde , yol durumuna göre çeşitli kazalar geçirebilirsiniz. Şayet bir dağ yamacında iseniz uçurumdan yuvarlanabilir ya da karşı şeride geçip bir araç ile burun buruna gelebilirsiniz. Şahit olduğum ikinci kaza, viraj eksenli olup çıkık bir omuz ile atlatıldı. Karşı şeritten araç gelmediğine ve virajın ters açıda olmadığına hâlâ şükrediyorum. Ambulans beklediğimiz 20 dakika boyunca sayısız hafriyat kamyonu geçtiğini ve yolun diğer tarafının uçurum olduğunu belirtmek isterim. 


4. Uyarıları Dikkate Almamak

Bu madde kazaların oluşumunda en önemli  noktadır ki; yapılan hatalarda ilk sırada gelir. Peki biz neden sona yazdık? Tabi ki bu hususa daha çok dikkat çekmek için. Eğer ki yapılan uyarılara gerekli ilgi gösterilirse, sürücü; kaza yapması muhtemel sahada daha dikkatli olacaktır. Fakat bu özveri yine sürücünün kendisinde olmalıdır. Aksi takdirde uyarıları dikkate almayan kişiler için yapabileceğiniz en iyi şey bulunduğunuz konum hakkında detaylı bilgiye sahip olmak olacaktır. Acil Servis hattına net bir adres bilgisi vermek gerekir d'i mi?

Not: Bu yazıda bahsi geçen hususlar, uzun yol turlarıyla ilgili olup, şehir içi trafiğinde gerçekleştirilen sürüşlerle doğrudan ilişki teşkil etmemektedir. Şehir içi sürüşlerinde yaşanabilecek  kazalar farklılık gösterebilir.

Bu yazı farklı bilgiler edinildikçe tekrar güncellenecektir.

2 yorum:

  1. Çatlak ve çizikler kesinlikle önemsenmelidir :) gercekten insanın canı yanıyor..

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Çizikler kadar ilk yardımda soğukkanlı olmak da önemlidir :)

      Sil