13 Aralık 2014 Cumartesi

100. Yazı da Böyle Olsun

Bu, Turcubaba'da yayınlanan 100. yazı.

Bugüne kadar binlerce kilometre yol yapıp turlarımızı yazdık. Onlarca kitap hakkında görüşlerimizi paylaştık. Bisikleti niye sevdiğimizi, onun bizim için neyi ifade ettiğini size buralardan aktardık.

Who.is sitesinin dediğine göre alan adını -yani Turcubaba fikrinin ilk ciddi adımı- 17 Temmuz 2013 tarihinde almışız. O tarihten sonra, uzunca bir süre Kötü Yazılımcı Sefa "Tamam abi, kuracağız siteyi, tasarımı böyle olacak, gören şöyle çarpılacak." diye diye bir süre beni uyutmuştu tabii. Belki alan adını alışımızdan evvel de böyle Fadıl-Akgündüzümtrak açıklamalar yapmıştır. Belkisi filan yok ya hu, kesin yapmıştır.


Neyse, pek de çarpıcı olmayan bir temayla açmış bulunduk siteyi. Kötü Yazılımcı Sefa'nın hazır Blogger temasını yutturmasının ardından siteye ilk yazıları yazmaya da başladık tabii. Bu yazıların çoğu gerçekten bilgi vermeye yönelik iken, küçük bir kısmı da sitenin ziyaretçi trafiğini arttırmaya yönelikti (bu da bir itiraf olsun).


Daha sonra, Gökhan abi katıldı Turcubaba'ya. Ardından da Uğur...

Sallan yuvarlan, 100 yazı yazmışız Turcubaba.com'da. Bunların bir kısmını aşağıdaki yazı dizileri oluşturuyor:

- Tur Bisikletçisi İçin Kitap Tavsiyeleri (şu an için 3 yazı)

- Dört Dünya Turu, Dört Kitap (ikisini yazdık, diğer ikisi yolda)

- Uzun Bisiklet Turlarında Gözden Kaçanlar (şu an için yayınlanmış 3 yazı var, bu konuda yazılacak çok şey var daha)

- Ankara-Mersin Bisiklet Turu (toplam 5 yazı)

- Kars-Trabzon Bisiklet Turu (toplam 5 yazı)

- Güzel Abilere Methiye (şu an için 2 yazı)

- Zaman Yok Etmeden (zamana direnen tarihî eserler hakkında, şimdilik 2 yazı)

Bu yazı dizilerinin yanında, her biri özgün olan birçok inceleme, bisiklet toplulukları hakkında fikirler, kampçılıkla ilgili ipuçları, kendin-yap yazıları ve denemeler...

Biraz da istatistiklerden bahsedecek olursam, Turcubaba, bu güne dek binlerce ziyaretçi kabul etmiş (ay, böyle müze istatistiği gibi oldu). Aylık ortalamamız neredeyse 1000 ziyaretçi. Bakalım 2015 yılında nasıl olacak.


Turcubaba'da yaz aylarında tur yazısı sayısı artarken, sonbahar ve kış mevsiminde kitap ve inceleme yazıları artış gösteriyor.


Bir ara ziyaretçi sayılarına güvenip Google-Ads aracılığıyla reklam da koyduk siteye ama kimse tıklamadığından, ayda 3 lira mı ne birikti, biz de kaldırdık reklamı. Ben de tıklamazdım gerçi, haklı insanlar.

Neyse efendim, Turcubaba tekkesinde durum bundan ibaret. Sağlıcakla kalın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder