30 Aralık 2014 Salı

Korktuğumuz Yılanlar, Dokunamadığımız Kurbağalar Hakkında Bir Kitap: Türkiye Amfibi ve Sürüngenleri

Yıllar evvel, hani şu dokunmatik cihazlar sağ elimizi mesken tutmadan evvel hem de, bir Nokia reklamı vardı: Kahramanımız gayet outdoor bir mekanda bir kütüğün -kaya da olabilir- üstüne oturmuş, huzur arıyorken pantolonunun paçasından giren yılan -olasılıkla Lampropeltis triangulum- hepimize "Lan!" dedirtiyor, tüylerimizi de diken diken ediyordu. Tabii ki yılanın ,pantolondan girip ne yapacağını kestiremeyen kahramanımız, telefonuyla İnternet'e bağlanarak yılan hakkında bilgi aramaktaydı. Reklamın sonunu hatırlamasam da aklımda kalan şey, doğadayken çevremizde görebileceğimiz canlılar hakkında bilgili olmamız gerektiğiydi.

İşte bu yazıda bahsedilecek kitap, hem Türkiye'de yaşayan amfibi ve sürüngenler hakkındaki yanlış inanışlarımızı yüzümüze vurup bizleri utandıracak, hem de "Tamam lan tamam, bilmemek değil, öğrenmemek ayıp." diyerek gönlümüzü alacak.

Çoğumuzun korktuğu yılanlar, elimize alamadığımız kertenkeleler, siğil olur diye dokunmaktan kaçındığımız kurbağalar, aslında ne kadar da masum hayvanlarmış.

Kitap, herkese hitap eden bir anlatıma sahip. Zaten, TÜBİTAK'ın Popüler Bilim kitaplarında olduğu gibi amaç, halkı bilgilendirmek, bilinçlendirmek, ki zaten kitabı elinize alıp sayfaları çevirdiğinizde, her biri birbirinden güzel olan bu hayvanlara hayran olmamak, aralarından bir tanesini seçip de, benim en beğendiğim bu, dememek mümkün değil. Mesela ben en çok Pelobates Fuscus, yani trakya toprak kurbağasını sevdim.


Kitabın yazarı Prof. Dr. İbrahim Baran, bu kitabı sadece bu türleri anlatmakla da kalmayıp yılların tecrübesini ve arazi gözlemlerini, halkın sürüngenler hakkındaki düşüncelerini de kitaba aktararak, toplumun bu hayvanlara bakışını da gösteriyor.

Kitabın baskısına da değinmeden geçmeyeyim. Kuşe kağıda, renkli baskı olan kitap, hem cilt kalitesi, hem de fotoğrafların canlılığı bakımından mutlu ediyor. Zaten fiyatı da -10 TL- kıyamayacağımız bir miktar değil.


Son söz, kampta, çadırda, patikada gördüğünüz hayvanlar var bu kitapta. Açın, okuyun. Onlar belki konuşamıyor ama Prof. Dr. İbrahim Baran, siz onları tanıyın, sevin diye bir kitabı sizlere sunuyor.

Varanus griseus sucks, Pelobates fuscus rocks!

2 yorum:

 1. Kitap Kaç Sayfa Abi? Anladığım Kadarıyla Geniş Bir Kitap...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ali,
   Kitap hakkındaki bilgiler şöyle:
   Yayın Yılı: 2005
   Kitap Kağıdı
   165 sayfa
   12,5x19,5 cm
   Karton Kapak
   ISBN:9754033560

   Sil