8 Aralık 2014 Pazartesi

Özgürlük Mızıkacıları

Bahçe kapısı açılır açılmaz koşmaya başladı çocuk. Buram buram çiçek kokuları arasında bir serçe gibi sıçrıyordu. Heyecanından olsa gerek çığlıklarının farkında bile değildi. Kahkülü gözlerine düştükçe var gücüyle üflüyor, başaramayınca eliyle yana yatırmaya çalışıyordu.

Biraz sonra bahçeden dışarı çıktı. Zira dünya daha büyük bir bahçeydi. Koşmaya devam etti. İlk kez katılacağı Hıdırellez etkinliğini çok merak ediyordu. Annesinden zar zor izin alabilmiş, büyük caddeden karşıya geçerken dikkatli davranması konusunda sıkı sıkı tembihlenmişti. Henüz okula gitmemesine rağmen okumayı iyi biliyordu. Hatta ailesindeki herkesin ismini dahi yazabiliyordu!  O artık kocaman bir adam olmuştu.

Toprak yoldan tırmanıp büyük caddeye vardı. Çok fazla araç geçmemesine rağmen dikkatli olması gerekiyordu. Etrafta kimseler yoktu. Hızlı hızlı karşıya geçerken yol ortasında hareket eden bir şey dikkatini çekti. Ürkek şaşkın yanına vardı. Bu bir kara kaplumbağası idi.


Kaplumbağayı yerden alıp tişörtünün eteğine koydu. Bıraksaydı ezilebilirdi. Yolun karşı tarafındaki ayçiçeği tarlasına girip yavaşça yere bıraktı. Burada güvende olabilirdi. Kaplumbağa ise teşekkür edercesine başını kabuğundan dışarı çıkarttı. Uzun uzun birbirlerini izlediler. 

- Hımmm... Az önce hayatını kurtardım. Senin adın Kurtuluş olsun. Yavaşsın. Ama özgürsün. Üstelik bir eve de ihtiyacın yok. Onu sırtında taşıyorsun. Belki ilerde ben de senin gibi evimi sırtıma alıp yollara düşerim. Ama senin kadar yavaş olmam söyleyim! 

Kaplumbağayı orada bırakıp yoluna devam etti. O küçük hayvana o kadar özenmişti ki! Acaba onun gibi özgür olabilir miydi? Bütün dünyayı böyle gezebilir miydi? Peki ya nasıl yapacaktı? Neyle yapacaktı?

Aklında bu hayaller dolaşırken ilerdeki tarlanın çitlerine dayalı duran sarı bir bisiklet gördü. Uzun uzun bakakaldı. Sanırım aradığı cevabı bulmuştu... 

....Yirmi yıl sonra....

-Oğlum çadırını aldın mı?
-Aldım anne her şey tamam.
-Kendine dikkat et yollarda benim küçük kaplumbağam...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder