11 Aralık 2014 Perşembe

Tonton Dede'den Bir Hafta Sonu Kitabı: "Nereden Geliyorsun? Kuzeyden"

Sulak Bir Gezegenden Öyküler, ne zamandır kütüphanemde durur. Okumuş muydum, okumamış mıydım, bilmiyorum. Yazarı Sargun Ali Tont, bir deniz ekolojisti. Yıllarca sürdürdüğü akademik yaşamının yanında, sıkıcı akademisyenlerden farklı kılan bir yanı da var; o bir tur bisikletçisi! (yani gerçek bir "turcu baba")


Atlas dergisinin birkaç sayısında yazılarına denk geldiğimiz Tonton Dede, 2008 yılında, tur yazılarını bir araya getirip "Nereden geliyorsun? Kuzeyden" isimli kitabı bizlere sundu. Kitapta, onun Türkiye'de ve Amerika'da yaptığı birçok tur hakkında kısa yazılar var. Yalnız bu yazılar, sadece gezilip görülen yerlerle ilgili bilgileri içermiyor. Bir doğa bilimciyle, onun gözlemlerini ve fikirlerini dinleyerek pedal çevirmenizi sağlıyor.

Keyifli bir anınızda elinize geçirdiyseniz, bir günde bitirebilirsiniz bu kitabı. Anlatımı o derece sade, o derece akıcı. Yalnız, Tonton Dede, bazen alıntı yapmayı o kadar abartıyor ki, bir yerden sonra kitabın anlattıklarını unutup kimin herhangi bir konuda ne yazdığına odaklanıyorsunuz ister istemez. (Unutmadan, yelkenliyle dünya turu atan ilk Türk denizci Sadun Boro'yu da -genel olarak yapılan bir hatayı tekrarlayarak- Sadun Bora olarak anması da gözümden kaçmadı.)

Tonton Dede ve emektar bisikleti Düldül'ün maceralarına ortak olmak ve ekoloji hakkında bir praça bilgi edinmek istiyorsanız, okumanız gereken bir kitap, "Nereden Geliyorsun? Kuzeyden".

***

Güncelleme: Severek takip ettiğimiz Ali Babi de bu kitapla ilgili düşüncelerini paylaşmış:

2 yorum:

  1. Tucubaba'nın kitaplık bölümüne girdiğimde gerçekten çıkasım gelmiyor.Ayrıca kitabı sipariş verdim.

    YanıtlaSil
  2. Sargun Hoca, kitabın bir yerinde şöyle diyor: “Yemyeşil bir orman ortasında yağmur damlalarının çadırla sevişmesini dinlerken, yumuşacık bir uyku tulumu içinde uykuya dalmanın zevkini hiçbir yerde bulamadım.” Bir öğretim görevlisinin örnek alınası bu sadeliği unvan ve gösteriş meraklısı, aslında benzerlerinden hiçbir farkı olmayan ders kitabını satmaya çalışan profesörlerimize gelsin.
    Ayrıca kitabı almadan önce, Sargun ve Tont arasındaki A.’nın aslında Ali’nin kısaltması olduğunu bilmez haldeyken, alışık olmadığımız bir ön ada ve soyadına sahip olmasından ötürü Sargun Hoca’yı zihnimde yabancı gibi, kitabını da yabancı bir dilden Türkçeye çevrilmiş bir kitap gibi düşünmüştüm. Kitabı okuyunca, bizden biri olduğunu öğrenince şaşırdım ve sevindim.

    YanıtlaSil