23 Aralık 2014 Salı

Uzun Turlarda Müzik: Olmasa da olur, olursa da iyi olur

Nem gittikçe artıyor. Islanıyoruz. Islanıyoruz ıslanmasına da, ne zamandır yapmayı düşündüğümüz ukulele-mızıka düeti, ne nem dinliyor, ne karanlık.

Gökhan abi mızıkasını kabından çıkarıyor. Benim ukulele zaten dünden razı. Bir zamanlar amatörce bir şeyler yapmaya çabalamış iki emekli bas gitarist, şimdi bu ufacık aletlerle ne yapacak? Bilmiyoruz. Ta ki Gökhan abi mızıkaya ilk nefesi verene, ben ukulelenin tellerine ilk darbeyi vurana kadar...

Çok uzun sürmüyor. Yason Burnu'nun sessizliğini yarım saatliğine sabote ediyoruz. Ama ikimize de yetiyor. Sabah çadırlarımızdan çıktığımızda aynı pişmanlık dilimizde: Biz niye dün akşam video çekmedik lan?

O akşamın videosu yok. Merak eden Yason Kilisesi'ne sorabilir, tek şahidimiz o çünkü. 

***

Şimdi size birkaç müzik aletinden bahsedeyim. Gün gelir de, tura çıkacağım amma, nasıl geçirsem boş vakitlerimi, derseniz yardımcı olur diye.


Önce küçükler:

1- Mızıka

Nefesli bir çalgı. Çakmaktan biraz iri. Çalması kolay, mantığını anlamanız ve biraz pratik yapmanız, birkaç basit şarkı çalabilmek için yeterli. (Mesela benim çalabildiğim tek şarkı şurada) Eğer dilinizi yuvarlayabiliyorsanız, mızıka maceranıza 1-0 önde başlıyorsunuz.

Bende Hohner Traveller modeli var. Zamanında sırf üzerindeki Boeing 747 desenini görüp almıştım. Şimdi en azından bir şarkı çalabiliyorum.

2- Ukulele

Onu nasıl anlatsam? Çalması kolay, Gitardan çok daha kolay hem de. Eğer biraz gitar geçmişiniz varsa, edineceğiniz ukulele, her akşam işten/okuldan döndüğünüzde "Hoş geldin babacan!" diyerek kucağınıza atlayacak.

Peki ya turda durum nasıl? Nerede taşıyacaksınız ukulelenizi? Hemen bir örnek fotoğraf göstereyim, ukuleleyi fark ederseniz, nasıl taşıyabileceğinizi de görmüş olursunuz.


Benim ukulelem akıllı olduğu için, su geçirmez kılıfıyla çamurluk görevi de gördü.

3- Ritim Yumurtası

Sahip olabileceğiniz en ucuz, çalması ve taşıması en kolay müzik aleti. Her turumda yanımda taşırım. Arada sallayın, şıkı şıkı, şıkı şıkı, kendinize gelin.

4- Mini Org

Hmm, bu biraz emek istiyor. Belki de bu listede bulunan çalması-en-zor-alet. Eğer az çok biliyorsanız, heybenizde ona ufak bir yer açıp, 6 adet AA pil ile karnını doyurmanız gerekiyor.

5- Cura

Bu aletle ilgili fikirlerim sadece tahminden ibaret. Bu listede bulunan en neşeli çalgı olabilir. Ama aynı zamanda en çok özen isteyeni de o. Akordunun kolay bozulması (akort mekanizması ve tellerin kalitesine göre değişebilir), tellerinin kopmaya karşı dayanıksız olması, onu biraz geriye düşürse de, en neşeli şarkıları onunla çalabilmeniz, onu ani bir atakla üst sıraları fırlatıyor.

Ayrıca, cura ile yapılmış turlar için şu şu blogdan bilgi alabilirsiniz.


6- Daha neler var?

Birçok müzik aleti, bisikletle rahatça taşınabilir boyutlarda zaten. Kemandan tut, yan flüte kadar... Aslında mühim olan, içinizdeki yetenek. 

Gerisi kolay.

1 yorum:

  1. Bir sonraki turda balabanımı getireyim de listede yer bulsun. Yaklaşık bir yıldır kamışsız ve kamçısız...

    YanıtlaSil