6 Ocak 2015 Salı

Belgesel ne durumda?

Ne durumda olacak, aynı dosyalar masaüstünde uyukluyor. Ara sıra göz göze gelsek de, kendilerine sözü bırakmadan başlıyorum anlatmaya: Yau, havalar da bi iyileşmedi ki ormana gidip kalan kısımları çekelim!

Klasörde son durum şöyle:


Son durum böyle ama üç ay evvel de böyleydi tabii. Kompakt kamerayla belgesel çekmeye kalkışınca tabii bir yerden sonra. Değecek mi bu kadar çabaya?" diyor insan. Bunun  bahane olduğunu anlamamak için çok iyi niyetli olmak lazım.

Bu arada "belgeselcilik konusunda son derece tecrübesiz ve bilgisiz" olan bendeniz, bu denemeyi yarım kalmış sigara gibi bırakmayacağım. Ne öğrenebilirsem kârdır. Tabii ki bu yolda başvurduğum birçok kaynak var. Bunların en önemlisi bir YouTube kanalı olan Indy Mogul. Hem profesyonel film yapımcısı hem de "kendin yap" ruhunu taşıyan bir ekibin çekip çevirdiği bu kanal, her amatöre hitap edecek bir "eğitim merkezi".


Yakın bir zamanda, eksik kısımlarını tamamlayıp "merak edenlere" sunacağım bu denemeyi.

***

Tabii ki insanın içinde biraz da olsa "kendin yap kıvılcımı" varsa, boş durmuyor. Ne zamandır iyi bir kamera almayı düşünüyordum. İlerde planlayacağım belgesel denemeleri için en ciddi adımı atarak bir Canon EOS M aldım. İşin "kendin yap" kısmı burada başlıyor. Kamerayı almak en önemli adım olsa da, çeşitli çekim teknikleri için slider (kameranın sabitlenip kayan bir video elde edilmesini sağlayan raylı, taşınabilir ekipman) yapmam icap etti. Yıllar evvel Kadir Köymen'i izleyerek gaza geldiğim zamanlar neden başlamamışım bu denemelere, bilmiyorum (bugün Edelkrone'un sahibi ben değil, Kadir Köymen ise, bunun sebebi üşengeçliğim ve öğrenci bütçemdir). Slider için bir tane çekmece rayının yetmeyeceğini anlamam zor olmadı. Şimdi birbirine paralel iki rayla birkaç deneme yapmam lazım (Mustafa, burayı okuduysan selam ederim, durumlar böyle).


***

İşte böyle. Dünyanın en aylak adamı gibi görünsem de boş durmuyorum. Bir de şu yüksek lisansı halledebilsem...


1 yorum: