6 Şubat 2015 Cuma

Süper tespit: Tur bisikletçiliği > Otostop

Otostopçuları sevmem.

Tur bisikletçilerini severim.

Aslında bu yazının özeti bu iki cümle. Bugüne dek otostop yaparak gezenler hakkındaki düşüncelerimi bir temele oturtamamıştım. Ancak dün misafir ettiğim üçü, "seyahat dilencileri" hakkındaki fikirlerimi bir araya getirmemi sağladı.

Hepimiz -en azından çoğumuz- en az bir kere otostop çektik, ne olduğunu az-çok biliyoruz. Yol kenarında durursunuz, elinizi yumruk yapıp -trafiğin akış yönüne göre, Türkiye'de sağ elinizi kullanmalısınız- baş parmağınızı kaldırarak şoförlere "Ühüüü, param yook, beni beleşe taşı lütfeeen :.( " bakışları atarsınız (Alıştırma 1: Bu el hareketini ve hüzünlü bakışı ayna karşısında yapmayı deneyiniz. Acemi iseniz şuraya alalım sizi: https://www.youtube.com/watch?v=iZjU3roeQXg#t=506) Sonra bir şoför durur, binersiniz aracına. Yazılı olmayan kurallara göre, şoförün her dediğine "Evet abi, haklısın!" demek zorundasınız (Alıştırma 2: Kısa bir süreliğine, misafir olduğunuz bir TIR'ın kupasında şoförle siyasi bir tartışmaya girdiğinizi düşününüz.). Sonra "parasızlık-makarna-öğrenciyiz biz yea" üçlüsünden başka geyiği olmayan bir öğrenci olarak cebinizdeki Samsung Galaxy Note Bilmemkaç'ı çıkarıp şoförle selfie çekersiniz. Çok gigabaytlık internet paketiniz sayesinde anında sosyal paylaşım sitelerindeki "seyahat dilencisi" sayfalarında yayınlarsınız, gelsin beğeniler filan (Alıştırma 3: Bu alıştırmayı evde kardeşinize şoför rolü yaptırarak tekrarlayınız.). 


Açıklama 1: Burada bahsedilen seyahat dilencileri, Anadolu yollarında karşılaştığımız, bağına bahçesine gitmek zorunda olduğu için otostop çeken amcalar-teyzeler değil, genelde üniversite öğrencilerinden oluşan özenti topluluktur.
Bu üniversite öğrencilerinden oluşan seyahat dilencilerinin sayısı günden güne artmakta. Sayıları arttıkça da özellikleri, huyları daha da belirginleşmekte. Anladığım kadarıyla genel özellikleri şöyle:

1- Özgürüz biz yea!
2- Öğrenciyiz biz yea!
3- Plansız yaşarız biz yea!
4- Gezer tozarız biz yea!
5- Kamyoncularla kankayız biz yea!

(Alıştırma 4: Evde bu beş cümleyi, ağzınızı yayarak tekrar ediniz.)

Yabancı otostopçular için durum nedir, bilmiyorum. Ancak Türk otostopçuların çoğunun, otostop kültürüne, herhangi bir "seyahat" anlayışları olmadan, yaptıkları şeyin tanımını yapıp onu özümsemeden, sadece özenerek, "çantamı takarım, keyfime bakarım" sığlığıyla yaklaştıklarını düşünüyorum ki dünkü misafirlerim de bunu kanıtlıyorlardı (lan bir de odada fosur fosur sigara içmişler, izmaritleri de camdan sallamışlar. Ben ki komşularımla iyi ilişkilerimi korumaya özen gösteririm... Lan neyse.).

Bunlar otostopçular hakkındaki fikirlerim idi. Pekala, otostopun kendisine bakışım nasıl? Niçin daha az yorulup bir yerlere varmak varken bisikletle seyahat ediyorum/ediyoruz? Bunu, bisiklet ve otostop yöntemlerini kıyaslayarak açıklayayım:


- Otostop aşırı plansızdır, hiçbir şoför sizi almayabilir ama tam tersi olup ilk şoför de durabilir. Bisiklette, küçük bir hata payıyla, planlı bir şekilde sağlayabiliirsiniz.
- Otostop bir çeşit dilenciliktir. Birinin, size karşılıksız bir şey vermesini istersiniz. Tur bisikletçiliği ise, kendi gücünüz ve kaynaklarınızla ulaşımınızı sağladığınız, ulaşımınız esnasında kimseden herhangi bir karşılıksız istekte bulunmadığınız için daha dürüsttür.
- Otostopta şoförlerin neredeyse her söylediğini onaylarsınız. Tur bisikletçiliğinde ise saatlerce süren seyahatinizde o kadar çok şey hakkında kendi fikirlerinizi geliştirebilirsiniz ki, aklınız şaşar.
- Otostop, sorumluluğunuzu başkasına devretmeniz demektir. Canınız, sizi hiç tanımayan bir şoföre emanettir ki bu, herhangi bir kaza durumunda şoförün başını ağrıtır. Bisiklette ise, gidon sizin elinizdedir. 
- Otostop, -her ne kadar çok düşük olduğunu düşünsem de- bir tehlike içerir. Tanımadığınız biriyle kapalı bir ortamda saatler geçirirsiniz. Bisiklette ise açık havada, güvenli bir sürüş gerçekleştirirsiniz (çoban köpekleri hariç de lan!).
- Otostop spor değildir. Tur bisikletçiliği ise... Öeh yani, bu da spor değilse...
- Otostop, karbon ayak izinizi büyütürken, bisiklet belki de en temiz ulaşım yöntemidir.
- Otostop, doğadan uzak bir seyahat yöntemidir. Tur bisikletçiliğinde ise geyikle göz göze gelip bir kertenkeleyi hayranlıkla izleyebilirsiniz.
- Otostopta şoför size ezdiği kaplumbağaları anlatır. Tur bisikletçiliğinde ise yol ortasında ağır ağır ilerleyen kaplumbağayı kenara taşır, mutlu olursunuz.

"Otostopla mı gezsem, bisikletle mi?" diyenlere tur bisikletçiliğini tavsiye eder, saygılarımı sunarım.

1 yorum: