4 Şubat 2015 Çarşamba

Uzun Bisiklet Turlarında Gözden Kaçanlar-4: Sırt çantasıyla tura çıkıyormuşsun, çıkma!

Az evvel marketten geldim bisikletimle. Kutulu, düz tabanlı olan ıvır zıvırı bagaja, patatesle soğanı da sırt çantama koymuştum. Yolun yarısına gelmeden, sırtım sırılsıklam olmuştu bile. Omuz ağrısı da cabası!

Yirmi dakikalık bir sürüşte bu hale getiren çanta, uzun bir yolculuk için doğru tercih midir sizce?

Şimdiye dek birçok turcuya denk geldim, çoğunu kendi bloglarından veya sosyal paylaşım sitelerinden takip ettim. Neredeyse hiçbirinde, sürüş sırasında sırt çantası göremedim. Ben de hiçbir turumda sırt çantası kullanmadığım için, bunun ne kadar doğru bir tercih olduğunun farkındayım.

Günümüzde birçok spor kıyafeti -ki buna bisiklet kıyafetleri de dahil tabii ki- ter tutmama özelliğine sahip. Bir pamuklu tişört, ağırlığının birkaç katı su tutabilirken, polyester bir koşu tişörtü, ağırlığının yarısı kadar su tutar. Polarlar, koşu kıyafetleri, ayakkabılar, terin vücudunuzdan kolayca uzaklaşmasını sağlayan kumaşlardan üretilirler. Gore-tex ve Novadry gibi kumaşlar da, hem su geçirmeme, hem teri dışarı atma, hem de hava alma özelliğine sahipler. Bunları niye söyledim? Tamamen terin vücuttan uzaklaştırılması için geliştirilen bu teknolojilere sahip kıyafetler giyerken, sırt çantası takıp kendine eziyet etmenin ne alemi var?

Sırt çantasıyla markete bile gitmem ben bundan sonra. Geçtim tura çıkmayı...

Kumaşlarla ilgili biraz daha detay için: http://tr.benetton.com/2013/07/29/fabric-glossary/

*Fotoğrafın kaynağı: http://travellingtwo.com/11211

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder