10 Mart 2015 Salı

Çok Yarayışlı Bir Cihaz: Camelion USB Pil Şarj Cihazı


Bahar geliyor; benim gibi kışın bisiklete binmeyen tatlı su turcularının yollara düşüp piyasa yapacağı günler yaklaşıyor. Bu aralar ekipman ihtiyacımızı gidermek için en uygun günler. Bol bol fotoğraf çekeceğimiz bu turlarda, kameralarımız su yakmayacak tabii ki. AA boyutundaki pilleri cayır cayır tüketeceğiz. Hele ki birkaç gün sürecek kamplı turlarda pil ihtiyacımız hem kamp lambası, hem de kamera, hem de bisiklet aydınlatmaları dolayısıyla artacak. Bu ihtiyacımızı bakkallardan pil satın alarak değil de pillerimizi güneş paneli veya güç bankasından şarj ederek gidereceksek bir usb çıkışlı pil şarj cihazına ihtiyacımız olacak.


Geçen hafta Malatya'daki Koçtaş'ta gezerken çok işime yarayacak bir cihaz gösterdi Mustafa (Mustafa hakkında detaylı bilgi için tıklayınız): Camelion USB Pil Şarj Cihazı.

20 liralık fiyatıyla biraz cep yaksa da yanında kutuya dahil olan dört adet 1300 mAh'lık AA boyutunda pille kendini affettiren cihazı daha deneme imkanım olmadı, sadece kutuyu açarak çalışıp çalışmadığını denedim. Zaten bu yazıyı da "bakın, böyle bir cihaz satılıyor Koçtaş'ta, işinize yarayabilir" demek için yazdım. Cihazın kutusundan şunlar çıkıyor, gösterelim Uğurcum.


Çin'in hepsiburada'sı dx.com'dan sipariş ettiğim iki adet usb pil şarj aletinin ikisi de bozuk çıkınca, envanterdeki pil şarj cihazı açığını kapatamamıştım. Koçtaş'ta satılanı görünce de -Mustafa sağolsun- balıklama atladım. (Şükür ki dx.com'dan aldığım güç bankası sorunsuz çalışıyor.)


Eğer pille çalışan müzikçalarınız, kameranız ve/veya gps cihazınız varsa bu cihaz pil ihtiyacınıza ucuz, çevreci, pratik ve uzun ömürlü bir çözüm olabilir (bu yazıyı, şarj cihazını kullandıkça güncelleyeceğim). 

6 yorum:

 1. güneş paneli ile harici bataryayı şarj edebiliyormusun?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Güneş paneli-güç bankası ikilisini bir süre daha birlikte kullandıktan sonra daha net bir bilgi verebilirim.

   Sil
 2. Topram, Sinop'lu olduğun başlıktan belli :)

  YanıtlaSil
 3. uzun turda kamp atıp 2-3 gün bir yerde kalmak için böyle bir alet arıyordum tam araken burda buldum şimdi BİM"den power-b pilleri depolama zamanı

  YanıtlaSil
 4. Yakın tarihte (birkaç ay) bu cihazı bulabilen var mı?

  YanıtlaSil
 5. bu cihazla pillerde ki elektriği taşınabilir şarj cihazına aktarabiliyo muyuz ?

  YanıtlaSil