21 Nisan 2015 Salı

Çizim mi, Fotoğraf mı?

Bu konu hakkında daha evvel şu iki yazıyı yazmıştım:Dün akşam, ne zamandır görmediğim, küçük, turuncu kaplı, not defterim geçti elime. O kadar uzun zaman olmuş ki, acaba nasıl notlar tutmuşum, diyerek heyecanla açtım kapağını. Meğer bu, benim yolda, fotoğrafını çekmekten ziyade karşısına oturup -çizim yeteneğine sahip olduğumu düşünerek- kurşun kalemle çizmeyi düşündüğüm birkaç yapıyla kendimi sınadığım deftermiş. Şimdi baktığımda, kendime, Selimiye Katedrali'nin güney yüzünü çizmeye kalkışarak büyük bir kötülük yaptığımı düşünüyorum. Belki de deneyip hevesimi kaçıracak kadar başarısız olacaktım. Neyse ki biraz uğraşmışım.


Peki, fotoğraf çekmek varken böyle işlerle uğraşmak ister insan? Belki bunu ben Selimiye Katedrali'ni çizmeye çalışırken sorsaydım "Heeeç, hoşuma gittiğinden herhalde!" gibi bir cevap verebilirdim kendime (bak bak, ukalaya bak!). Ama şimdi düşünüyorum da, Sümbüllü Kilise'nin çizimine baktığımda Ihlara Vadisi'ne gidiyorum birkaç saniyeliğine. 8 ay sonra, soruma daha mantıklı bir cevap bulmuş oluyorum böylece.


Fotoğraf çekmekten daha zor ancak daha ucuz bir yöntem olarak, çizim yapmayı ilk turunuzda deneyebilirsiniz (belki de hiç uğraşmaz, ayfonunuzla şak şak şak çekersiniz mega mega pikselli fotoğrafları). Ancak şu da unutulmamalı, her şeyi çizmek aynı zorlukta -veya kolaylıkta- olmuyor. Bak hemen ona da bir örnek vereyim:


Böyle sukût-u hayale uğramak da muhtemel. En iyisi, size en yakın kitapçıdan -veya kâğıt sevmiyorsanız İnternet'ten- basit alıştırmaların gösterildiği bir kitap edinmeniz. Şu an benim elimin altında, üniversitenin kütüphanesinden ödünç aldığım, Barrington Barber'in Çizimde Ustalık adlı kitabı var. Çizimde usta olmak gibi bir hayalim olmasa da -ki bunun mümkün olamayacağının da farkındayım- işime yarayacağını umuyorum.

Şimdi haddimi bilemeyerek, fotoğraf çekmekle çizim yapmayı, bir tur bisikletçisi gözüyle karşılaştırayım.

- Fotoğraf, pahalı bir kamera ve aksesuarlar gerektirir. Çizim için ise ufak bir not defteri, bir silgi, bir kalem ve kalemtıraş yeterlidir (ve biraz da yetenek).
- Fotoğraf ekipmanları çok yer kaplar ve hassastır. Defter ve kalemi ise cebinizde dahi taşıyabilirsiniz, hoyratça kullanabilirsiniz.
- Çekeceğiniz fotoğrafların aynısı, belki de daha evvel yüzlerce kez çekilmiştir. Ancak yapacağınız çizim size özeldir.
- Çektiğiniz fotoğraflar, hafıza kartınızın içindeki sayısal veriler hâlindedir. Görüntülemek için ayrı bir cihaza -telefon, kamera, bilgisayar gibi- ihtiyaç duyarsınız. Çizim için ise, defterinizin kapağını açmanız yeterlidir.
- Fotoğraf makinenizin şarjı, olmadık bir anda bitebilir; defter ve kalemin ise ne zaman biteceği size bağlıdır.

İlk turunuzda, teknolojik cihazlardan biraz uzaklaşmak isterseniz, kalem ve defter her zaman sizi bekliyor olacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder