27 Mayıs 2015 Çarşamba

Yeni Başlayanlar İçin "Saykılçik" Rehberi

Saykılçik bir akım. Bisikletle ilgili hem de. Özellikle Cyclist Türkiye dergisi sayesinde saykılçik hakkında biraz bilgi sahibi olduk.

Saykılçik, bisiklet sürerken şık olmayı hedefleyen insanların akımı. Günümüz insanı şıklığa doyamıyor çünkü. Ama şıklık kişiden kişiye değiştiğinden, kimin saykılçik olduğu, kimin olmadığını belirlemek zor. Mesela ben çıkıp beyaz bir donla bisiklet sürsem, bir saykılçik uzmanı, bana "Böyle saykılçik olmaz!" diyebilir mi? Diyemez, dememeli. Öyle denir mi hiç? Ayıp.


Popüler olmaya meyilli renkler, desenler filan, saykılçiklerin kafa yorduğu konular. Her ne kadar ben bu çabayla bir zamanlar dalga geçerek izlemiş olsam da, bisikletli modayı iş edinmiş insanlar da var (tahminime göre). İnsanlar yeni yeni palazlanan bu pazardan ekmek yiyor, aile geçindiriyor, kirasını faturasını ödüyor (tamam lan tamam).

Eğer siz de benim gibi cahilseniz, buyurun, bisikletimize bir telefon kılıfı, bir ayakkabı bağcığı, bir gözlük veya bir küpe gözüyle bakalım! (Bisiklet değil, aksesuar diyeceksin, hayvan!)

Adım-1 Bir bisiklet alın!

Eee, yani. Bisikletiniz yoksa saykıl çik değil, sadece çik olabilirsiniz. Belki zorlarsanız çiki çiki baba!Adım-2 Poz kesmeyi öğrenin!

Bisikletinizi olmadık pozisyonlarda tutarak ilginç pozlar verin. Bunları evde çalışın, sonra sokaklara dökülün!Adım-3 Güneş gözlüğü edinin!

Güneş gözlüklerini evde unutan adamdan saykılçik olmaz! Poz keserken insanların gözünün içine bön bön bakacak değilsiniz! Onları gözlüklerinizin polarize camlarının ardından sinsi sinsi izleyerek egonuzu tatmin edebilirsiniz.Adım-4 Bisikletinizle uyumlu giyinin!

Bisikletiniz bir aksesuar ise kıyafetinize uyumlu olmalı. Rüküşlüğün alemi yok!Adım-5 Bisikletinizle kahve içmeye gidin!

İyi bir saykılçik, kahve içmeden duramaz. Bunun için aylık bütçeler hazırlayın! ("Termosta taşırım ayol!" diyen cimri, şu andan itibaren ocak dışısın!)


***

İşte saykılçik dediğimiz şey bu. Şimdi ben bu muhteşem akımı doyasıya yaşamak için beyaz donumu giyip RayBan veyferır gözlüğümü takarak performans sürüşüne çıkıyorum.

Görüşürüz.

6 yorum:

 1. Tam dert yakındığım konuya yine güzel bir üslupla parmak basmışsın :) Bu arada belgeseli unuttum sanma, bir ayı geçeli çok oldu :)

  YanıtlaSil
 2. Abi Resimler Gene Süper :-)

  YanıtlaSil
 3. Yusuf abi yine güzel çalışma muhalif sesini duymak çok güzel, hele böyle herkesin bilip ama kimsenin kaleme almadığı konulardan dem vurman ayrıca mutluluk verici. Birde artık grafikleri hangi programda yaptığını açıklamanın vakti gelmedi mi ?
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Muhalif ses ha :) Grafikleri CorelDraw'da yapıyorum. Eğlenceli oluyor, zaten pek bi numarası da yok, sade, basit şeyler.

   Sil
 4. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 5. bisikleti benzin zamlarından etkilenmeyen bir ulaşım aracı olarak görmek gerekli.hayat güzeldir adında bir film vardı orda yahudi adam bisikleti ile ailesini taşıyordu.doğal bir şey gibi.şimdi ise kasklar güvenlik ekipmanı değilde bir süs eşyası gibi, elbiseler ihtişamlı ve pahalı bence bisiklet ayakkabısından tutun elbiselerine kadar hepsi fuzuli masraf tıpkı cep telefonu varken tablet kullanmak gibi.herşey facebook ta fotoğraf koymak için. neyse uzun oldu biraz.

  YanıtlaSil