25 Mart 2016 Cuma

Amatör Eğlencesi I: Video Çekim Tekniklerine Paldır Küldür Giriş

Not: Bak kardeş, ben amatörüm. Hem de öyle böyle değil. Zamanında, turda çektiğim teknik yoksunu videoları kurgulayıp bir belgesel yapma hayalim vardı. O konuda biraz daha ayrıntı için buraya, o belgesel denemesinin iki kısa kesiti için buraya ve buraya tıklayabilirsin. Hâlâ o hayalimden vazgeçmiş değilim, gelecek günlerde elimdeki kameracık ile başka işlere girişebilirim ve belki de sonunu getiremem. Olsun, önemli olan denemek. Ha, unutmadan; derli toplu, işi bilen birinden bir şeyler öğrenmek istersen buraya tıkla. "Yok kardeş, ben bu yazıyı okumaya geldim." diyorsan da hoş geldin :)

***

Merhaba herkese. 

Uzun zamandır tura çıkmadıydık. Geçen hafta çevre illerden gelen bisikletçilerle Hazar Gölü'nü turladık. Onlar gidince de kamp ateşiyle, mangalla, çadırımızın üstünde tıpırdayan yağmur damlalarıyla gönlümüzü eyledik. Yetti mi? Yetmedi tabii ki. Bahar da geldi buralara. Siz bilmezsiniz, burada pembe ağaçlı bir burun var, anlatsam güzelliğine inanmazsınız. O burunda ayakkabıyla yürüyemez adam. Ayaklar toprağa çimene dokunmak ister. Ayakkabı taş olur, yerinden kalkmaz. Çıkarırsın, kenara koyup çıplak ayakla gezersin. Ama bunu bu zamanda yapmalısın ki pembe ağaçlarla sarılı olsun etrafın. Öyle işte. Belki yine gideriz oraya.

Sivrice'nin, Hazarbaba'nın baharını anlatmaya kalksam ay biter, yıl biter de zaman yetmez. En iyisi ilk fırsatta gelin gözlerinizle görün.

***

Uzun zamandır elime almamışım kameramı. En son Magic Lantern kurmuştum. Sonra kenara koydum, bir ay olmuş elime almayalı. Barış Özcan'ın şu videosunu izledikten sonra, hah ulan, dedim, benim bir kameram vardı. Ee, madem gaza geldik, ne zamandır almayı düşündüğümüz kitapları da alalım ki tam olsun.

Bu kitapların ikisi de alanında büyük eksiklikleri dolduran kitaplar. İlki, İlker Canikligil'in "Dijital Video ile Sinema". Merak ediyordum, çünkü güncelliğini yitirmiş çeviri kitaplar, yabancıların hazırladığı YouTube kanalları, İnternet'ten indirilmiş e-kitaplar bir yere kadar yardımcı oluyor. İyi bir baskı, akıcı bir Türkçe, bilgilendirici görseller... Okuduktan sonra bu konuda bilgilenmek isteyen arkadaşlarımla elden ele dolaştıracağımız bir kitap olacak muhtemelen. 

Diğer kitap da "DSLR Kameralar ile Kısa Film ve Belgesel Yapımı". Bu kitabın özelliği ise birçok kamera modelini, mikrofon çeşitlerini, kurgu yazılımlarını kısaca tanıtması. Okurken gözüme çarpan ilk sorun, aynı cümlelerin sık sık tekrarlanması oldu ama şimdilik bu kanıya varmak için erken. Daha kitabın başındayım.

Durumlar böyle. Bugün aldığınız kamera, yarına eskimiş oluyor. Ben de bu kitaplardan da faydalanarak elimdeki kamerayı canını çıkarana kadar kullanayım diyorum artık. Ne de olsa  yarına eskimiş olacak, değil mi?

***

Öyle paldır küldür girdik ki video çekim tekniklerine, yazının sonuna geldik. Zaten ben bir şey anlatacak değilim; faydalandığım kaynakları ve ortaya çıkaracağım videoları sizinle paylaşacağım, o kadar. Yukarıdaki iki kitap, dslr kameralarla bir şeyler yapmak isteyenlere yardımcı olacaktır. 

***

Bu ne yahu, fotoğrafsız yazı mı olur? Kenara Pertek Kalesi'nin bir fotoğrafını iliştireyim de insanlar kale görsün.


Sağlıcakla kalın efendim.

3 yorum:

 1. Kale dediğin Zilkale gibi olmalı çıktın mı oralara çıkmalısın, öyle göl seviyesindeki kalelerle olmaz bu işler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  2. Baa bah Gökan efendi! Öyle gılavye başından atıp tutma! Al, biz ganıtlarıynan gonuşuyoh:
   http://www.turcubaba.com/2014/10/basarsz-bir-kale-fethinden-ogrendiklerim.html

   Al bah bu fotoğraf da Ardahan, Şeytan Kalesi'nden:
   https://3.bp.blogspot.com/-ZN7t2Y-Jw6w/VwtMfGEWMHI/AAAAAAAACpU/Fs58NjPBt7oF3DqVHjAt9BZWbFNW2p_HA/s1600/%25C5%259Feytan.JPG

   Sil