29 Mart 2016 Salı

Bisikletle birtakım şovlar, yakıt kamyonları filan

-Ee, sonra?
-Sonra aniden frene asıldı. Meğer ehliyet sınav aracıymış arkasına girdiğimiz.
-Siz ne yaptınız?
-Batuhan sağdan, ben de soldan çarptık minibüse. Yola savrulduk. Şükür, arkadan araç gelmiyordu.
-İyi bari, ölmemişsiniz.

Bu konuşma bu hafta sonu yol bisikletçisi arkadaşlarımla aramda geçti. Zaten YDS'de beynim yanmış 150 dakika boyunca. Bir de "aracın rüzgarına girip ani fren sonucu yola savrulmak suretiyle arkadan gelen tırın altında kalıp Hakkın rahmetine kavuşmak" gibi bir davranışı anlamak zor geldi. Şimdi düşünüyorum da, LiveLeak'taki videolarda gördüğüm Rus usulü ölümlerin -yamaçtan aşağı bir topun içinde yuvarlanarak ölmek gibi- her gün gördüğüm arkadaşlarımın başına gelmesi, üzerken güldüren bir tecrübe olurdu.

Sonra bu gençlerin ağbisi olarak büyük bir sorumluluk hissettim ve YouTube aracılığıyla, kim bu insanları gaza getiriyor böyle, diye bir arama yaptım. Aşağıda, yaptığım arama sonucunda bulduğum ve bu konuda en fazla izlenen videolardan biri var.


Videodaki kişi Atilla Atay. Eski milli bisikletçi. Kendisine bisiklet kültürü, farkındalık konulu görevler yüklemiş, sonra bisiklet mağazası açmış, çoğu insan için saygıdeğer biri. Tanımak isteyene yardımcı olacak bir video tam burada. (araya girdim, kusuruma bakmayın; kendisi 9. dakikada emniyetli sürüşten, 12. dakikada trafikte saygı görmek için yapılması gerekenlerden filan bahsediyor). Ama konumuz bu değil.

Yukarıdaki videoyu izlediğimde ilk düşündüğüm, insanları bu kadar mantıksız hareketler yapmaya neyin ittiğiydi. Özellikle insanlara bisikleti sevdirmek gibi gayeleri olan -ve hatta bir bisiklet takımı kurup da kendini rol model olarak başkalarına sunan- insanların yukarıdaki gibi bir videoyu çekip de herkesin ulaşabileceği bir ortama koyması ise ikinci mantıksızlık. Merak ettiklerimden biri, Atilla Atay kamyon arkasına girdiğinde, olur ya, bir kaza yapsa ve ölse, kendi kurduğu bisiklet tarikatı "Bisikletli ölümleri dursun!" diye ortalığı birbirine katar mıydı? Kendilerinin bisiklet konusunda hassas olduğunu biliyoruz çünkü.


Dönelim bizim çocuklara. Bir daha denerler mi böyle bir şeyi, bilmiyorum. Şu an her gördüğümüzde dalga geçiyoruz kendileriyle (bu konuda Altın Elbiseli Adam'ın CBF150 ile kaza yapan arkadaşıyla dalga geçtiği video izlenebilir).

***

Ben bu konunun üstüne biraz düşüneyim. Arkada da şu çalsın:


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder