3 Mart 2016 Perşembe

Elazığ Adım Adım Bisiklet Şehri Oluyor

Elazığ Valisi Zorluoğlu, Canan Karatay'a "Lahmacun yerken nasıl da yakalandınız!" dedi. 

Ondan sonra daha önemli şeyler de söyledi: Elazığ'da bisiklet kullanımını teşvik edici sözler. İnsanların bisiklet sürmesi gerektiğinden, obezite tehlikesinden, bisiklet yollarından bahsetti.  Niçin? Tabii ki uzun vadede sağlık giderlerini azaltmak için. Çünkü düzenli bisiklet sürmek kardiyovasküler sistem hastalıklarını önlüyor (kardiyovasküler dedim lan, çok havalı oldu :S ), ömrü uzatıyor (gerçi bu, devletin daha uzun süre emekli maaşı vermesi anlamına da geliyor lan, ha-ha!).


Devletin, bisiklet kullanımını arttırmak istemesinin ardındaki bol sıfırlı hesaplar, bir yerlerde yapıladursun; piramidin en altındaki bizler, bütün bunlardan nasıl etkileniyoruz? Son kullanıcısı olduğumuz şehrin arayüzü nasıl değişiyor?

Bu değişim, devlet kademelerinden herkesin -Cumhurbaşkanı'ndan Kaymakam'a, İl Sağlık Müdürü'nden Fen İşleri Müdürü'ne- bisikleti daha sık anmasıyla ilk sinyallerini verdi. Elazığ'da öğrencilere, basın mensuplarına bisikletler dağıtıldı/dağıtılıyor. Bu "daha çok bisikletli" anlamına geliyor. 

Bisikletli sayısının artması, bisiklet yollarının da artmasını gerektiriyor. Kasım 2015'te ŞEHİR İÇİ YOLLARDA BİSİKLET YOLLARI, BİSİKLET İSTASYONLARI VE BİSİKLET PARK YERLERİ TASARIMINA VE YAPIMINA DAİR YÖNETMELİK'in yayımlanması, yurdun dört bir yanında coşkuyla kutlandı (ama çoğu insan açıp okumadı). Bu çok ciddi bir adımdı. Artık rastgele yerlere 40 cm genişliğinde bisiklet yolları yapılamayacaktı; kurallar belliydi. Şimdi top belediyelerdeydi. Elazığ Belediyesi, Zübeyde Hanım Caddesi'nde başlattığı çevre düzenlemesinde bisikletlere de yer ayırdı (gerçi o düzenleme hâlâ tamamlanamadı ama). Bu ise "bisiklete daha aşina gözler" anlamına geliyor.

Organizasyonlara da değinmemek olmaz: 2015 yılında Bisiklet Federasyonu-Palu Kaymakamlığı-Elazığ Valiliği işbirliği ile yapılan Harput-Palu Kültür Yolu Bisiklet Yarışı ve organizasyonun ikinci gününde Gazi Caddesi ve Vali Fahri Bey caddelerinin trafiğe kapatılmasıyla yapılan Şehiriçi Yarışı, birçok vatandaşın bisiklet hakkındaki düşüncelerini değiştirdi. O güne dek televizyonda kanal değiştirirken -tesadüfen- denk geldikleri bisiklet yarışları, şimdi her gün yürüdükleri caddede yapılıyordu. Bununla birlikte, federasyonun elinin değdiği Pertek Dağ Bisikleti Yarışı ile Akçakiraz ve Sivrice Belediyelerinin iki yıldır yaptığı halka açık yarışlar da bisiklete olan ilgiyi arttırdı. 

Şehiriçi Yarışına ilgi büyüktü
Elazığ'a değinmişken, Fırat Üniversitesinden bahsetmemek olmaz. Üniversitenin bisiklet topluluğu FÜBİT, bisiklete meraklı öğrencileri aynı çatı altında toplayarak şehirdeki bisiklet kültürüne önemli katkılar sağladı/sağlıyor.


Bununla birlikte yerel basının bisiklete ilgisi de azımsanmayacak ölçüde. 2015'te, Fransız ve İsviçreli tur bisikletçilerinin tesadüfen Elazığ'da karşılaşmalarını fırsat bilerek yaptığımız canlı yayın, buna güzel bir örnek:Bakın daha devriye gezen bisikletli polislerden, Elazığ bisiklet piyasasındaki hareketlilikten bahsetmedim bile. Elazığ'da bisikletle ilgili istek var. Bakalım bu istek uzun yıllara yayılabilecek mi?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder