30 Ağustos 2016 Salı

Bisiklet sektörünün en büyük ihaneti kadro kulağıdır

Ne de güzel başladıydık tura. Ama sinsi kadro kulağının, Kinederiç rampasının en hararetli yerinde kırılacağını nereden bilebilirdik. Halbuki kuru kafa gibi sırıta sırıta sürüyorduk ne güzel. Bu arada, Ali'yle tanışmış mıydınız?


Ne zamandır tur yapmamışız. Ağbim bisikletine bakımını yapmış, Ali de 7 kiloluk yarış bisikletinin uyuşturucu etkisini üzerinden atmak için olacak, bisikletini yüklemiş de yüklemiş. Ben de erimiş bitmişim, zamanında yaptığım turları hatırladıkça fenalaşıyorum. 100 kilometrenin üstü eziyet. Bu heveslerle çıktık yola. İlk durak Migros. Diyarbakır yolundaki, herhalde Ergani'ye kadar son büyük market.


Suyumuzu, fındık fıstığımızı aldıktan sonra yola düşelim dedik. Adamları tutamıyoruz. Bir pedal çeviriyorlar ki yetişmek güç. Kamp yapmayı nasıl da özlemişler.


Sürdükçe neşelendiler, keyiflendiler. Ha-ha! Bir saat sonra turlarının eziyete dönüşeceğini bilmiyorlardı tabii ki.


Diyarbakır yolunu ben Elazığ'a geldiğim zamanlarda genişletiyorlardı. Şimdi o yeni yapılmış yolu tekrar asfaltlıyorlar. Niye ki?


En başta andığım Kinederiç rampasına adını veren köy bu işte. Şimdiki adı Gözebaşı ama hâlâ Kinederiç diyorlar. İsimleri insanların hafızalarından silmek zor. Mesela Elazığ'daki PTT Meydanı'na da Demokrasi Meydanı adını verdiler. Bakalım kim o adla anacak. Devlet dediğin yapının ilginç hırsları var böyle :)


-Ali n'oldu lan?
-Aktarıcı kırıldı ağbi.
-Yapma yau! 

O an hüzünlendi üç adam. Gölete bu kadar yaklaşmışken olacak iş değildi ya, oldu bi kere. Ne denedilerse olmadı. Zinciri söktüler, aktarıcıyı söktüler, rampa aşağı saldılar kendilerini. Elazığ'a dönerken hiç konuşmadılar (şaka lan, konuştular, çok pis geyikleri var bunların).


"Gün ağarınca felaketin boyutları daha da belirginleşti."


Bu ne yahu, böyle tur mu olur? Kim üretiyor bu kadro kulaklarını? Tamam, kadroyu korumak istersin, anlarım, aktarıcıyı korumak istersin anlarım, bunlara zarar vereceğine araya kırılacak bir parça koyup onun kırılmasını sağlarsın, ona da tamam. Ama bu kadar da dandik üretme be kardeşim.

2 yorum:

  1. Artık yanınız da yedek bir tane taşırsınız .

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Öyle olacak herhalde. Hayın kulak, unutmam bu yapığını!!1!1

      Sil