20 Eylül 2016 Salı

Rockrider 5.1 ile Rockrider 340 arasında ne fark var?

Belki Rockrider 5.1 ile 340 arasında kalmışsınızdır. İlk bakışta aralarında fark yok gibi görünse de yalnızca birkaç parçanın değişmemiş olduğunu görüyorsunuz. Yani ben gördüm. Aferin bana. Bravo.


Kampüste turlarken bazen eski bisikletim Rockrider 5.1'e rastlıyordum. Onu çok fazla kullanmamış olmama rağmen dün karşıma çıkan -yeni versiyon- Rockrider 340 ile karşılaştırmak istediğimde her şeyini hatırladığımı gördüm. Ne güzel bisiklettin sen 5.1 abla!


Neyse, nostalji zamanı değil. Siz Rockrider 340'a bakarken ben çaktırmadan gözyaşlarımı sileyim (şaka lan, yok öyle bişey).


Bisikletin kadrosu alışıldık düz borulardan oluşmuyor, gördüğünüz gibi. İki versiyon arasındaki değişmeden kalmış az sayıda parçadan biri.


Üreticinin kafası karışıkken kullanıcı nasıl tereddüt etmesin: Hardtail, comfort, sport, deniz kıyısı, dağ başı...


- Depodaki parçalardan bi bisiklet çıkar mı ustam?
- Çıkar patron, ama kollar Sram, arka aktarıcı Shimano, ön aktarıcı da Microshift, zincir KMC, aynakol da markasız olsa olur mu?
- Olur olur, elde kalmasın o kadar parça, milli servet bunlar.

Aktarıcı sistemden başlayalım: Kollar, aktarıcılar, rubleler, B'twin'in deposunda kalan artık parçalardan toplanmış gibi. 

Kollar 5.1'de Shimano Revoshift idi. 340'ta ise Sram Gripshift. Kısa sürüşte şunu gördüm: Sram Gripshift çatır çutur çalışan, vites değiştirdiğinizi belirten "vites telini çekme hissi" vermediği için sizi "vites değişti mi lan?" diye tereddütte bırakan garip bir kol. Revoshift kadar konforlu ve ergonomik de değil. 


Arka aktarıcı değişmemiş, Shimano Tourney.


Ön aktarıcı Triban 3'te de tebelleş olduğumuz Microshift markasının. 5.1'de Shimano Tourney vardı.


Ruble de değişmemiş.


Aynakol da aynı.


Fren kolları da aynı: alüminyum ve plastik parçalardan oluşan kollar.


Fren bacakları da aynı.


Maşa da SR Suntour. 5.1'de renk seçeneği yoktu; 340'ta ise birkaç kadro rengi seçeneği var. Ayrıca 5.1'de de 340'ta da disk fren için adaptör yuvası bulunmuyor. Zaten jantlar da disk fren uyumlu değil.


Lastiklere gelince... 5.1'de Rubena'nın (şimdi Matis oldu galiba) 1.95 ölçüsünde semi-slick lastikleri vardı. 340'ta ise B'twin'in 2.00'lik "dağda tepede gider ağbi" lastikleri kullanılmış. Kullanıcı ağırlığı/lastik basıncı grafiği ise çok şeker görünüyor, keşke her lastikte olsa <3


Fransa'da dizayn edildi, Romanya'da üretildi (diyorlar).


Kadronun prototipinde bu parça var mıydı acaba? 

- Patron kırıldı bu kadro.
- Oğlum ben demedim mi o boruları o kadar eğip bükmeyin diye? Araya parça mı atıyosunuz, ne yapıyosanız halledin işte. Üstüne de özel geometri filan yazın.
- Tamam patron.


Sele hakkında bir şey demeyeyim, aynı model iki bisiklette bile aynı seleyi kullanmadıkları oluyor.


Zincir powerlink'li KMC.


Jantlar yine tek kat. Önde quick release...


... arkada ise 15 numara somun.


İki bisiklet arasındaki farklar bunlar. Rockrider 5.1 ile Rockrider 340'tan birini seçmem gerekseydi daha derli toplu çekiş sistemi dolayısıyla 5.1'i seçerdim.

Sağlıcakla kalın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder