6 Ekim 2016 Perşembe

Sinema: 2 Secondes2 Saniye, 1998 yılı Kanada yapımı bir film. ABD'deki bir yarışla başlıyor ama sonrası tamamen Montreal'de geçiyor. Bu yüzden başlangıçta biraz İngilizce/Fransızca, geri kalanı tümden Fransızca. Çekimler ve oyunculuk açısından vasatın üzerinde bir film diyebilirim. Ama bisikletsever birisi olarak ben filmi çok beğendim.

Hikaye, iniş bisiklet yarışçısı Laurie'nin çıkışta yaşadığı duraksama sonucu Mammoth dağındaki iniş yarışında podyumu 2 saniye ile kaçırmasıyla başlıyor. Takımın patronu olayı yaşının geçmesine bağlayıp onu takımdan uzaklaştırınca büyük bir yıkım içinde soluğu annesinin ve kardeşinin yaşadığı Montreal'de alır. Bisiklet sürmeden yapamayacağını bildiği için daha kafasını toplayamadan kendisini bisikletli kuryelik yaparken bulur. Kopan zinciri için bisikletçi ararken çıkmaz bir sokağın en dibinde bulduğu mütevazı dükkanda tanışacağı, eski yarışçı, sert, dik başlı İtalyan Lorenzo ile, başlardaki hırlaşmalara rağmen çok güzel bir dostluk kuracaktır. Öyle ki Lorenzo, kızım olsa senin gibi olmasını isterdim diyerek Laurie'yi manevi kızı seviyesine çıkartır :)

Filmde, Lorenzo'nun da dediği gibi, 'kazanmak görecelidir' fikri öne çıkıyor. Olaylar her ne kadar Laurie ile başlayıp onun etrafında dönse de filmin asıl kahramanı bence Lorenzo. Çok sayıdaki bisiklet sürüş sahnesinin yanında bisikleti felsefi bakışla ele alan, özellikle Lorenzo'nun ağzından hikayeler dinlediğimiz sahneler de ilgi çekici. Campagnolo-Shimano, düz-çapraz jant teli örme didişmeleri hoş. Kurye ekibine de çok detaylı olmadan, ucundan değinilirken işlerinde yaşadıkları hoş bir dille anlatılıyor. Premium Rush filmindeki gibi ciddi bir aksiyon yok. Ama taksilerle mücadeledeki yöntemleri ilham verici örneğin...

Eğlenceli ve her yönüyle bisiklet dolu bir film...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder