6 Ekim 2016 Perşembe

Sinema: American Flyers

Sanırım ülkemizde vizyona girmemiş 1985 Hollywood yapımı bir spor ve dram filmi American Flyers. Sinema tekniği, yönetmenlik ve oyunculuk açısından vasat bir film. İyi bir Hollywood izleyicisi iseniz konudaki yönlendirmeyi aşıp filmin gelişimini öngörebiliyorsunuz. Başrollerinden birinde o zaman kariyerinin başlarında olan ve sonradan üne kavuşan Kevin Costner var. 110 dakikalık filmin ikinci yarısı ağırlıklı olarak bir yarışı, yarışta yaşananları ve dramatik konunun finalini içeriyor. Eğlenceli sahneler yok değil, sprintçi Eddy örneğin. Epeyce duygu yüklü sahneler de var.


Babalarının Anevrizma hastalığından ölmesi sonrasında, çocukluklarından beri bisiklet düşkünü olan iki kardeşten David annesi ile kalırken doktor olan Marcus başka bir şehre taşınmış, araları biraz açılmıştır. Marcus özellikle babalarının son zamanlarındaki tavrı nedeniyle annesini suçlamaktadır. David de çekip gittiği için Marcus'u.

Marcus bisikleti yarışmalara, hatta olimpiyatlara katılacak seviyede sürdürürken, David daha çok spor ve eğlence amaçlı ilgilenmektedir.

Marcus ile anneleri, David'in yaşamı konusunda farklı yönlerden endişelidirler. Marcus, evden ayrılmadıkça David'in hayatını yaşayamayacağını düşünürken anneleri ise David'in de babasının hastalığını genetik olarak taşıdığından şüphelenmektedir. Marcus bunu fırsat bilerek annesini ikna eder ve David'i çalıştığı enstitüde testlerden geçirmek üzere yaşadığı şehre getirir.

Uyguladığı testlerde bir sorun görmeyince Marcus, David'e Colorado'da yapılacak zorlu bir yarışa katılmayı teklif eder. David ise test sonuçlarının kötü çıktığını ve bunun hayatının son fırsatı olduğunu düşünerek teklifi hemen kabul eder.

Marcus'un kız arkadaşı Sarah'ı da alıp takım minibüsleri ile yola düşerler. David'in molada tanıştığı Becky de aralarına katılır. Yarıştaki en büyük rakipleri ise geçen yılın şampiyonu, Sarah'nın eski kocası ve Marcus'un eski takım arkadaşı, aşırı hırslı, pek de temiz yarışmayan Yamyam Muzzin'dir. Zorlu bir yarış ve final, yarışçıları ve sizleri bekliyor. İyi seyirler...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder