5 Ekim 2016 Çarşamba

Sinema: Beijing Bicycle


2001 yapımı filmin yönetmeni Xiaoshuai Wang. Başlarda, 1948 yapımı bir başyapıt olan 'Bisiklet Hırsızları' filmine benzerlik gösterse de, ilerledikçe konu ve anlatım olarak kendi yolunu çiziyor. Yönetmenlik iyi. Zaten Wang, Berlin'den Gümüş Ayı ödülü almış bu filmle. Oyunculuk genelde vasat diyebilirim. Senaryoda da beğenmediğim birkaç sahne var. Örneğin Bay Zhang'ın arandığı sahne... Filmin müziklerini de başarılı bulduğumu ekleyeyim.

Film, Pekin'in kenar mahallelerinde yaşayan 'fakir taşralı' Guei ile 'fakir şehirli' Jian'ın bisiklet etrafında kesişen hikayesini anlatıyor.

Guei, köyünden iş için Pekin'e gelmiş ve bir akrabasının yanında kalmaktadır. Bir bisikletli kurye firmasında iş bulduğunda ve -çalışarak ödeyecek de olsa- bir bisiklet sahibi olduğunda neredeyse hayatı kurtulmuş gibi sevinir. Üstelik verilen bisiklet de Pekin sokalarında sıkça rastlanan sıradan bir bisiklet değildir. Bir yandan da, akrabasının bakkalının hemen arkasındaki zenginlerin konutlarında gördüğü bir kız onu ümitsiz ve derin hayallere daldırır. Daha bir ayı oldurmadan bisiklete sahip olacak kadar çalışmıştır. Ancak işler umduğu gibi gitmez ve garip bir teslimat sırasında bisikletini çaldırır. Patronu her ne kadar kızsa da inadı karşısında, bisikleti bulması halinde işe geri alacağı sözünü verir. Tabii, söylemesi kolay. Pekin'in sokaklarında Amsterdam'ın onlarca katı bisiklet dolaşmaktadır :) Ama Guei azimlidir...

Burada Jian'ın yaşamına konuk oluruz. Kız kardeşi, annesi ve babasıyla fakir bir semtte, basit bir evde yaşamaktadır. Lisede okuyan Jian'a yıllardır söz verilen ama alınmayan bisiklet, bu kez de kız kardeşinin daha iyi bir okula gitmesi bahanesiyle alınmamaktadır. Ama Jian meseleyi kendi yöntemiyle çözmüştür. Evet, Guei'nin bisikleti Jian'dadır. Böylece hem bisikletli arkadaşları arasında yerini sağlamlaştırır. Hem de okula gidip gelirken kız arkadaşı ile beraber bisiklet sürebilecektir. Ama bu da uzun sürmez...

Guei bisikletinin izini bulur ve geri alır (çalar). Ama Jian arkadaşlarıyla onu yakalar. Her ikisi de diğerine hırsız demektedir. Jian'ın ailesi ve arkadaşları kimin hırsız olduğu konusunda karar veremezler. Bizler de Jian'ın durumu için kararsız kalırız. Filmi izleyecek olanlar için burada kesiyorum.

Film, günümüz Pekin'inden sosyal ve ekonomik bir kesit sunuyor. İki ana karakter, farklı gerekçelerle bir bisikletin iki tekerine sıkıca sarılmış ve bırakmıyor. Bu 'sıkıca sarılma' mecazi değil, özellikle Guei için :) Bisiklet, birisi için hayatını idame ettirme aracı iken diğeri için bir sosyal statü aracı haline gelmiş. Filmde şiddete nasıl kolay başvurulabildiği de vurgulanmış denebilir ama bizim için sıradışı bir durum değil.

İyi seyirler...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder