18 Kasım 2016 Cuma

Warmshowers nedir? Kimler kullanır? Güvenilir bir site mi?

Warmshowers diye bir site buldum, süper. Şimdi size onu anlatacağım. "Yılların Warmshowers'ini sen mi anlatacaksın?" demeyin ağalar, beyler. Bilmeyen bisikletçiler var aranızda. Biliyorum.

Yıllar evvel, bu siteyi ilk ziyaret edişimde üye oldum. Nasıl özendiydim, millet yabancı bisikletçileri misafir etmiş, yorumlar yazmış, onlar da onlara yorum yazmış. Herkesin keyfi yerinde. 

Ben 2014'te üye oldum. Elazığ'a iyice yerleşince, artık birilerini ağırlayabileceğimi düşünmüş olmalıyım. Ben Elazığ'dan kimsenin geçmeyeceğini düşünüyordum ama, bahtımıza ne çıkarsa dedim. O zamandan beri birçok bisikletçiyi ve -maalesef- 3 aptal otostopçuyu misafir ettim. Hâlâ Elazığ'da ikâmet eden en ciddi kullanıcısı benim (diğerleri de arkadaşlarım zaten, onlar da bana yolluyorlar :) )

Bu iki yıl içerisinde iki Kanadalı...


İki Çinli...


Sonra iki Fransız ve bir İsviçreli...


Sonra iki Amerikalı...


Sonra bir Türk, Ozan Yılmaz... Gerçi Ozan bizde kalmadı, biz onun çadırını basıp tulumunu ele geçirdik.


Sonra bir de Daniel var ama onun Warmshowers ile alakası yok. Belki de vardır. Bilemedim şimdi.


Ha bir de bir akşam zart diye çıkıp gelen üç dallama otostopçu var, onları hiç sevmedim. Onların fotoğrafı yok. Yavşaklar.

Şimdi başlıktaki clickbait sorulara cevap vereyim:

Warmshowers nedir?

Warmshowers, bisikletlilerin kullandığı bir yardımlaşma ağı. Şimdi yerini ıvır zıvır Facebook sayfaları almış olsa da Warmshowers'in gönlümüzdeki yeri ayrı. En azından bir veritabanı olduğu için hayatta kalabilmeli böyle bir site. Üye olun, fotoğrafınızı ekleyin, misafir edin, eğlenin.

Kimler kullanır?

Normalde tur bisikletçileri ve onları misafir edecek insanlar -ki bunların da çoğu bisikletçi- kullansa yeterli ama arada asalak otostopçular da kullanıyor.

Güvenilir bir site mi?

Ben bir yamuğunu görmedim. Ha, ev adresim yerine iş adresimi yazdım ben mesela. Ama güvenlik dolayısıyla değil, ulaşımı daha kolay olduğu için. Zaten Warmshowers üzerinden sizi soyacak adam zaten bir yolunu bulup soyar sizi.

Son cümle: Couchsurfing sucks, Warmshowers rocks!

3 yorum:

 1. Sizin sayenizde ben de konuksever oldum. Bisikletciden korkulmaz gibime geliyor... :)

  YanıtlaSil
 2. Niye uyuz oldun otostopçulara? Onlar insan değil mi? Hep ırkçılık, hep ırkçılık. Nereye kadar böyle??! EL İNSAF BE!!

  Pardon ya çok yükseldim... Sen sevmediysen vardır bir yavşaklıkları.. (Kendimde de bir kaypaklık sezdim şu an ama hadi bakalım)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Edip Bey,
   Sizin gibi 2 metrelik bir otostopçu gelirse başımızın üstünde yeri var. Biz tıfıl, ufak tefek olanları sevmiyoruz (ancak onlara gücümüz yetiyür vallahi)

   Sil