13 Mayıs 2017 Cumartesi

Aydıncık'tan Körpe'ye: Kısa yazı, bol fotoğraf

Bu rotada sürecekler için:

Elazığ şehir merkezinden Gülmez tepesine olan yokuş, bu rotanın en zorlu kısmı. Eğer Aydıncık köyünden geri dönüp Pertek yolunu takip etmek isterseniz, bitmek bilmeyen bir yokuş sizi bekliyor olacak. Bu yüzden, bizim sürdüğümüz Aydıncık-Çatalharman-Altınkuşak-Körpe-Şahinkaya-Elazığ rotasını tavsiye ederim. 
Yol durumu: İyi, çoğu yerde soğuk kaplama. 
Ya köpekler? Var tabii, temkinli olmakta fayda var. 
Rota ne kadar uzun? Yaklaşık 60 km. Elazığ'dan Gülmez tepesine bir tırmanış var (yaklaşık 6 km). Bir de Körpe köyünün içinde 2 kilometrelik bir yokuş var. Kalan kısımlar zorlu değil.

***

Son beş hafta sonu, bilmediğim köylere bisiklet turu yapmakla geçti. Ne zamandır böyle bir tempoda bisiklet sürmemiştim, özlemişim. Bu hafta sonu da, her turda beraber sürdüğümüz Sami abi, Murat ve Atakan dörtlüsü olarak yoldaydık (aslında bu dörtlü, kendini hiç yormadan, bir Hüseynik kıraathanesinde okey de oynayabilirdi ya, bundan keyif almıyorlarsa demek).

Buluşma yerimiz yine aynı: Kültür Park. Bu sefer 40 dakikalık bir gecikmeyle yoldayız (Murat hakkında bir önceki hafta aldığımız "5 etkinlik içinde herhangi bir gecikmeye sebep olmazsa cezası düşer" kararımız, Murat'ın tekrar geç kalmasıyla geçersiz kalıyor) Murat iyi bir cezayı hak etti artık.


Son 5 turun dördünde, Gülmez tepesine tırmanmışız. Ben ki senede 3-4 defa çıktığım tepeye her hafta sonu çıkar olmuşum, demek ki benim dışımda bir sebep var (belki de göklerden gelen bir karar var). Sami abi ve Murat'ın, bu bisiklet turlarının sürekliliğindeki payı büyük. Normalde evlenen arkadaşlarım bisikleti bir kenara bırakır, hatta yengemiz biraz daha cevval ise bisikletini satar, kaskını eldivenini kireç kuyusuna atar, bizimle tüm ilişkisini keser (bu durum şükür ki çok sık yaşanmaz). Ama Sami abiyle Murat, evli olmalarına rağmen benden daha istekliler (adamlara bak da utan Yusuf, utan!).
Ne? Murat kim mi? Hâlâ tanışmadınız mı onunla?


Gülmez'in tepesinde, arkamıza Elazığ'ı alıp fotoğraf çektikten sonra yolumuza devam ediyoruz. Ekipte hızı seven tek adam Atakan. Sami abi ile önden giderken, çeşmede durmuşlar. Nasıl? Atakan kim mi? Haydaa. Alın size Atakan (fotoğraftaki şapkalı).


Yola devam. Obuz köyü, Pertek yolundan aşağı inerken sağımızda kalıyor. Belki bir hafta sonu da Obuz'un arka taraflarına gideriz.


Yine arkada kalmış olmalıyım ki bizimkiler arkalarına baktıklarında beni göremeyip mola vermişler.


Mola verirken albüm kapağı pozu da vermişler.


Devam. Yolda poz vermeceler.


Pertek yolundan ayrılma zamanı. Aydıncık köyüne giden yola sapıyoruz. Köy içinde köpek olabilir diyerek toplu halde devam.


Buralarda onlarca yıllık leylek yuvaları var. Fotoğraftaki leylek yuvasını fark etmiş olmalısınız.


Aydıncık köyü baraj gölünün kenarında, sessiz, sakin bir köy. Yolu da sessiz, sakin.


Çok sessiz, çok sakin.


Şöyle manzaralar filan var, bilin yani.


Yine bir leylek yuvası.


Bunlar da, leyleği de çek, bizi de çek, diyen ekip arkadaşlarım.


Manzara.


Çağla...


Bir gecede cahil kaldığımız için okuyamadığımız mezar taşları.


Ağaçlar.


Hah, bak işte bu yol müthiş bir yol.


Bu yazı biraz kısa olacak herhalde. Manzara böyle olunca, bir şey söylemeye gerek kalmıyor.


Bu fotoğraf biraz kurmaca tabii ki. Ama genel olarak hepimizin durumu buydu. Özellikle bir haftadır düzenli yağan yağmurlar her yeri yemyeşil yapmış.


Sonunda obamızı kuracak bir yer buluyoruz. Şimdi, niçin güneşin altına kurdunuz obanızı, diyeblirsiniz. Ama giderek bulutlanan gökyüzünü görünce güneşten saklanmaya çok da gerek kalmadığı aşikardı.


Sosyal mesajlar.


Burada da "Yea ben gezmeyi seviyom ama vaktim yok." diyenlere mesajlar var.


Pertek Kalesi de arkalarda bir yerde (fotoğrafta görünmüyor).


Yağmur başlıyor.


Ama şehirde herkes yağmurdan kaçarken bizim keyfimiz katlanıyor.


Şşşt, gezmeye zaman ayıramayanlar. Size diyorum.


İçine yumurta kırılmış patates ve soğanları kontrol eden mütevelli heyeti. Onların onayından geçtikten sonra yiyebiliyoruz.


Ve bütün gün, abi beni bi de böyle çek, diyen Atakan'ın pozlarından biri.


Gerisini de video anlatsın.


Sağlıcakla kalın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder