5 Temmuz 2017 Çarşamba

Market bisikleti alınır mı?


Son günlerde, neredeyse bütün marketlerin haftalık tanıtım bültenlerinde bir bisiklete rastlamak mümkün. 300 lira sınırının altındaki bu bisikletler, genelde uzun süredir bisiklet kullanmamış ve ulaşımını bisikletle sağlamak isteyen yetişkinler tarafından tercih ediliyor (Kaynak: Abimin dükkanda monte ettiği bisikletlerle ilgili rapor, Temmuz 2017).

Bu tür kullanıcıların bisiklet seçimini daha doğru yapması için bu yazı faydalı olabilir. Belki bütçelerini biraz daha arttırıp daha iyi bir bisiklet almayı düşünebilirler.


Üretim tekniği açısından şu videoyu izlemeniz faydalı olabilir:


Malzeme kalitesi ne durumda?

Marketlerde satılan bisikletlerin tamamı çelik kadrolu bisikletler. Çelik, düşük üretim maliyeti, sağlam oluşu ve kolay tamir edilebilmesi sayesinde en ucuz bisikletlerde dahi kullanılan kadro malzemesi. Ancak ilk dikkatinizi çeken şey, kaynak kalitesi oluyor. Bazı birleşim noktalarında, abi bu kaynak bu kadroyu nasıl taşıyor, bile diyebiliyorsunuz. Herhalde bu durum, birçok sebepten dolayı kalitenin ikinci planda kalmasından kaynaklanıyor: Hızlı üretim, tecrübesiz -ve bu yüzden ucuz- işçi, düşük maliyetli -ve bu yüzden düşük kaliteli- malzeme...

Sorunlardan bir diğeri (yaklaşık 10 bisikletin 3'ünde), rublenin cırcır mekanizmasından kaynaklanıyor. Sorunsuz bir ruble şu şekilde çalışır: Pedal çevirirken kilitlenip kuvveti tekere aktaran cırcır mekanizması, siz pedal çevirmeyi bırakıp kendi hızınızla giderken teker ve pedalın bağlantısını keser. Arka tekerinizden, pedal çevirilmiyorken gelen "cırrrr" sesinin sebebi budur. Montajı yapılan market bisikletlerinin bir kısmında, bu cırcır mekanizması pedal çevirilmiyorken teker ve pedalın bağlantısını tam olarak kesemiyor pedalların iki yönde de dönmesine sebep oluyordu (Bu durumu şöyle anlatayım: Bisikletinizi gidonundan tuttunuz, yürüyorsunuz, ve dönmemesi gereken pedallar dönüyor). Bu çözülmeyecek bir sorun değil ancak önce market çalışanlarını, sonra da yetkili bayiyi ikna etmeniz gerekiyor. (Cırcır mekanizmasının çalışma prensibi için: https://www.missionbicycle.com/how-do-freewheels-work )

Jantlardan da bahsetmeden geçmek olmaz. Her ne kadar akordu düzgün gibi görünse de, bazı jant tellerinin aşırı gevşek bırakılmış olması, neredeyse bisikletlerin yarısında karşılaşılan sorun. Bu tellerin bisiklet kullanılmadan önce kontrol edilmesi, mümkünse bir bisikletçiye danışılması gerekiyor.

Ayrıca, bu bisikletlerden birinde (bu çok sık rastlanan bir durum değil, ama bahsetmeye değer), kadro kaynağından kaynaklanan bir eksen kayması söz konusuydu. Kusursuz bir kadroda, sele borusunun ekseni ile maşa şaftının ekseni aynı düzlemdedir. Bu eksenler, bisikletinizi dik tuttuğunuzda, tekerlerinizin yere temas ettiği noktalardan geçen düşey konumdaki bir düzlemden geçer. Çok mu karmaşık oldu? Şöyle açıklayayım: Bisikletin arkasına geçip baktınız, sele borusu ve furş yatağından geçen maşa şaftının aynı hizada olması gerekiyor ama sele borusunu çevreleyen boru yamuk kaynatılmış. Aralarında yaklaşık 10 derecelik bir açı farkı var.

Peki ya kullanıcıya uyumluluk?

Marketlerde satılan bisikletler, standart bir kadro boyunda getiriliyor. Bu açıdan çok uzun da olsa, çok kısa da olsa, aynı kadro boyunu satın almak zorunda kalan kullanıcılar, sorunlu oturma pozisyonlarında, bacakları aşırı katlanarak bisiklet sürüyorlar. Bu kullanıcıların, bir süre sonra boyun ve sırt ağrılarından şikayet edecekleri aşikar.

***

Sonuç olarak bu bisikletler, binlerce kullanıcı tarafından tercih ediliyor, edilecek. Yapılması gereken, montajın yetkili ve tecrübeli bir bisikletçi tarafından yapılması; doğabilecek sorunlar hakkında kullanıcıya gerekli bilgilerin verilmesi. "Market bisikleti", bisikletçiler arasında sıkça kullanılan bir söz öbeği. Konforlu bir sürüş isteyen kullanıcıların mümkün olduğunca uzak durulması gereken bu bisikletler, en azından, bütçesi kısıtlı insanlara ucuz ulaşım imkanı sağlıyor. Eğer bisiklete harcayacağınız miktarı biraz artırabilirseniz, Orbis gibi tecrübeli üreticilerin bisikletlerini tercih etmeniz daha yerinde olacaktır.

***

Ek blog: Dünyanın en samimi gezi notları. Bisiklet filan ikinci planda.

http://fioreveben.blogspot.com.tr/

Ek video: Bisiklet nasıl üretilir?Hiç yorum yok:

Yorum Gönder